Időről időre megjelennek olyan vélemények a hazai sajtóban és a különböző közösségimédia-felületeken, amelyek szerint a budapesti lakásár-emelkedés valójában egy lufi, amely hamarosan kipukkan. A következőkben azokat a tényezőket járjuk körül, amelyek alapján bátran kijelenthető, hogy illúziókat kerget az, aki az árak érdemi korrekcióját várja.
A közelgő árcsökkenés mellett gyakran azzal szokás érvelni, hogy elfogy a keresleti oldal, hiszen a lakások szinte már most megfizethetetlenek az átlagemberek, átlagos családok számára. Szintén gyakori – és amint látni fogjuk, hibás – érv, hogy a drágulást a Budapesten tömegével ingatlant vásárló külföldi befektetők okozzák és okozták. A külföldiekkel kapcsolatos további közkeletű vélekedés, hogy amennyiben e befektetők keze megremeg, és az addig elért jelentős hozamot realizálva a piacra borítják az ingatlanjaikat, azonnali és jelentős áresést idéznek elő.
A befektetőkkel kapcsolatos aggodalmak eloszlatásához fontos néhány dolgot tisztázni. Magyarországon és ezen belül Budapesten nincsenek jelen olyan befektetői csoportok, amelyek óriási bérlakás-portfólióval rendelkeznének, és amelyek döntési méretüknél fogva befolyásolhatnák az árakat. Hivatalos statisztikákkal is igazolható továbbá, hogy a befektetők túlnyomó többségét Budapesten a magyar családok adják, amelyek egy, legfeljebb két lakást vásárolnak, vásároltak a meglévő(k) mellé. A hazai befektetők nagy része ennek megfelelően olyan családi invesztíciónak szánja a lakást, amellyel hosszú távra terveznek azért, hogy azt saját induló otthonként potenciálisan a jövőben majd a gyerekek, unokák tudják használni. A külföldi befektetők ezzel szemben legfeljebb csak egy-egy szűk részpiacon játszanak érdemi szerepet. Tény, hogy a külföldi invesztorok professzionálisabb befektetői hozzáállással rendelkeznek, azaz a piac változásaira gyorsabban reagálva rövidebb idő alatt döntenek vételről vagy eladásról, ám mivel jóval kevesebben vannak, mint a magyarok, az árakat nem befolyásolják jelentősen.
Makrogazdasági szempontból sem látszik olyan tényező, amely az árcsökkenés irányába mutatna. Keresleti oldalról az áraknak ugyanis a gazdaság bővülése és a bérek növekedése ad támaszt. Magyarországon megindult az uniós bérszínvonalhoz való felzárkózás, aminek koránt sincs vége, már csak azért sem, mert a demográfiai folyamatok és az elvándorlás szűkíti a munkaerőpiaci kínálatot. Mivel az uniós munkaerőpiac likvid, a további bérnövekedés elkerülhetetlen.
A bérnövekedés mellett az olcsó, fogyasztóbarát, hosszú időre rögzített törlesztőrészletű, kiszámítható, azaz a kölcsönfelvevő szempontjából alacsony kockázatú hitelek elérhetősége is hajtja a piacot. A hitelfelvétel ráadásul azoknak is jó választás lehet, akiknek amúgy rendelkezésükre állna a teljes vételár, de csak később, hiszen így az időben igénybe vett banki finanszírozással még a további drágulás előtt megvehetik a kiválasztott lakást.
A gazdaság és a bérek növekedésén, valamint az elérhető hiteleken túl a kínálati oldal folyamatai is arra utalnak, hogy inkább további áremelkedésre van kilátás, semmint árcsökkenésre. Számolni kell ugyanis a telekárak és a kivitelezési költségek kitartó növekedésével éppúgy, mint a 2020-tól 27 százalékra visszaemelkedő áfa hatásával. A keresleti oldal vagy elfogadja, azaz megfizeti az e két tényezőnek betudható, a mainál jóval magasabb árakat, vagy a kínálati oldal lép azzal, hogy befagyasztja a további fejlesztéseket. Ha viszont nem lesz újlakás-kínálat, akkor a kereslet a használt lakások piacán csapódik le, az ottani árakat emelve még tovább.
A fentiekből az is következik, hogy egy általános és érdemi fővárosi lakáspiaci árcsökkenéshez a hazai és a nemzetközi makrogazdasági helyzetnek olyan mértékben kellene kedvezőtlenné válnia, hogy annak megvalósulása esetén a legkisebb gondunk is nagyobb lesz annál, hogy épp mekkorák a négyzetméterárak.
Földi Tibor,
a Futureal
csoporthoz tartozó Cordia vezérigazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.