Egyre lejjebb csúszik a személyi kölcsönök ára a bankoknál: az utóbbi hetekben több szereplő kínálatában is megjelentek a 10 százalék alatti kamatok, és nem lehet kétség afelől, hogy az erős piaci verseny még több szereplőt a kondíciói felülvizsgálatára késztet.
A csökkenő kamatokat a személyi hiteleknél több tényező is magyarázza – illetve lehetővé teszi. Az egyik legfontosabb, hogy – ellentétben például a lakáshitelekkel – ennél a terméknél még maradt mozgásterük a bankoknak: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint még 2024 októberében is 16,7 százalék környékén járt a szerződésekben szereplő, átlagos ráta, ami ugyan bő két százalékponttal alacsonyabb volt az egy évvel korábbra kiszámolt értéknél, mindenképp arra utal, hogy még van miből engedniük a pénzintézeteknek. A másik kulcstényező a már említett piaci verseny: a személyi kölcsön az utóbbi évek egyik húzótermékének számít a lakossági piacon, így a bankok kitüntetett figyelmet szentelnek ennek a konstrukciónak. Azt, hogy húzótermékről van szó, alátámasztja, hogy 2024 első tíz hónapjában már több mint 680 milliárd forint értékben kötöttek személyihitel-szerződéseket a pénzintézetek, ami már jócskán túlszárnyalja az eddigi – 2019-ben elért – 558,7 milliárdos, egész éves rekordot is.
Az pedig, hogy a 10 százalék alatti kamatok egyre több helyen jelennek meg a bankoknál, a hitelkiváltás szempontjából is egyre vonzóbbá teszi a személyi kölcsönöket. Azoknak például, akik a kamatcsúcsok idején – 2022-ben, 2023-ban – vettek fel személyi kölcsönt, vagy a kisebb hitelösszeg miatt viszonylag drágán jutottak finanszírozáshoz, már érdemes eljátszani a hitelkiváltás gondolatával. Szintén megfontolandó megoldás a hitelkiváltás azoknak, akik folyószámla-hitelkeretüktől vagy esetleg egy (netán több) áruvásárlási hiteltől szabadulnának. Persze a hitelkiváltás mellett nem csupán az olcsóbb kölcsön felvételének (és a törlesztési teher csökkenésének) a lehetősége az egyetlen érv. Egy fizetési kötelezettséget például jóval könnyebb betervezni a családi költségvetésbe, mint hármat-négyet, ráadásul a személyi kölcsönök ma már végig fix kamatozásúak, tehát a futamidő végéig változatlan törlesztőrészlettel számolhat az adós.
Az is jelentős érv lehet a hitelkiváltás mellett, hogy ha az szükséges – és lehetséges –, újabb hitel is felvehető a már meglévő tartozások kifizetéséhez szükséges összegen felül.
A hitelkiváltás ugyanakkor nem univerzális gyógyír: ha ebben gondolkodunk, mindenképp érdemes figyelembe venni, hogy személyi kölcsönnel csak ingatlanfedezet nélküli hitelek válthatók ki (lakáshitel például nem), és csak olyan hiteleket lehet újabbal kiváltani, amelyeknél nincsen fizetési hátralék.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a meglévő hitelek idő előtti visszafizetésének lehetnek extra költségei.
Persze a csökkenő kamatok nem jelentik azt, hogy bárki 10 százalék körüli vagy az alatti kamat mellett igényelhetne személyi kölcsönt: változatlanul érvényes az az ökölszabály, hogy minél magasabb a számlánkra érkező jövedelem, és minél nagyobb az igényelt hitelösszeg, annál kedvezőbb az árazás. Ennek ellenére nem feltétlenül kell 8-10 millió forintot igényelni egy jó ajánlat eléréséhez: a választást pedig a személyikölcsön-kalkulátorok nagyban meg is könnyíthetik.
Ami az egyes bankok ajánlatait illeti, a CIB Banknál jelenleg legalább 7 millió forintos kölcsönösszeg szükséges a legkedvezőbb, 10,49 százalékos százalékos kamat eléréséhez, de felújítási célnál további 0,2 százalékpontot enged a pénzintézet.
Az Erste alapesetben 500 ezer forintos jövedelemtől és 8 millió forintos kölcsönösszegtől kínálja a legjobb, most 11,49 százalékos éves kamatot. Viszont a bankot váltó és a jövedelmét a folyósítástól számított legkésőbb 90 napon belül az Erstéhez érkeztető ügyfeleknek most igen jelentős, 0,7 százalékpontos kamatkedvezményt ad a pénzintézet. Az Erste honlapján található hitelkiváltás kalkulátor segít összeszámolni a különféle meglévő hiteleket, és a személyikölcsön-törlesztőt úgy is ki tudja számolni, ha a hitelkiváltáson felül még szabadon elkölthető összeget is beállítunk.
A K&H január végéig futó akciójában 9,9 százalékos a legkedvezőbb kamat, amihez hétmillió forintot meghaladó kölcsönösszeg és legalább 400 ezer forintos jövedelem a feltétel.
A MagNet Bank a zöldcélokra – például napelem, elektromos töltőállomás telepítésére vagy elektromos jármű vásárlására – felhasználható személyi kölcsönénél ajánlja a legkedvezőbb, évi 10,45 százalékos kamatot. Ehhez az igényelt kölcsön összegének meg kell haladnia a nyolcmillió forintot. A MagNet zöldtermékénél egyébként a futamidő tízéves, a kölcsön összege pedig 12 millió forint is lehet.
Az MBH Bank a felújítási célra és a hitelkiváltásra felhasználható személyi kölcsönénél kínál különösen kedvező, akár évi 10,99 százalékos kamatot. (A hitelkiváltásra felhasználható konstrukciót Kamatvágó néven forgalmazzák.) A legkedvezőbb kamat eléréséhez 5 millió forintos hitelösszeg és 400 ezer forintos jövedelem szükséges.
Az OTP Bank személyi hitelénél 10,1 milliós hitelösszegnél érhető el a legkedvezőbb, 12,99 százalékos kamat. A fióki igénylésnél viszont 0,75 százalékos folyósítási díjjal is kalkulálni kell.
Az UniCredit Banknál akár évi 9,79 százalék is lehet a személyi kölcsön kamata: ehhez havi legalább 450 ezer forintos havi jóváírás, és hitelfedezeti biztosítás megléte is szükséges, miközben a hitel összegének el kell érnie a hétmillió forintot. A pénzintézet egyszeri jóváírási akciót is futtat a személyi kölcsönénél: 1,5 millió forintot elérő hitelösszegnél 30 ezer forintos egyszeri jóváírás jár, 3 millió forinttól pedig egyhavi törlesztőrészletet, de legfeljebb 50 ezer forintot írnak jóvá. A két kedvezmény összevonható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.