BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az integráció segíthet

A számok azt mutatják, hogy a világgazdasági növekedés szélesíti a gazdagok és a szegények közötti szakadékot, de nem azért, mert a gazdagok a szegények rovására gyarapodnak, hanem mert az utóbbiak a körülmények vagy mulasztások miatt lehetőségektől estek el. Alighanem az egyetlen út előttük a globalizációba történő bekapcsolódás lehet.

Korunk leginkább szembetűnő tényének tartja Martin Wolf, a Financial Times rendszeres publicistája, hogy a világ lakosságának 10 százaléka jut a jövedelem 70 százalékához, és termeli a szolgáltatások és javak 70 százalékát. A világ népességének nagyjából a fele vásárlóerő-paritáson számolva évi 700 dollárból él.
A világ fejlődéséről szóló jelentés (World Development Report) tavalyi kiadása szerint az egyének közötti jövedelemkülönbség lényegesen nőtt a 19. században, és nagyjából változatlan volt a 20. század első felében. Utána megint nőtt, de nem nagyon gyorsan. A Világbank részletesebb számítása szerint a globális egyenlőtlenség észrevehetően fokozódott 1987 és 1993 között.
Az abszolút szegények számának és lakóhelyének, a gazdag és szegény országok átlagos jövedelme közötti résnek és a globális egyenlőtlenségnek az oka a relatív gazdasági növekedés. Mai dollárértéken számolva a 19. század elején az egy főre jutó jövedelem körülbelül 650 dollár volt. Az egymilliárdnyi népesség mintegy kétharmada napi 1 dollárból élt. Amikor Európa és Észak-Amerika gazdaságilag terjeszkedni kezdett Oroszország, Latin-Amerika és Kelet-Ázsia felé, az átlagos jövedelem nőtt, és kiemelte ezeknek a területeknek a lakosságát a legmélyebb szegénységből. A folyamat a leglassabb Dél-Ázsiában és Afrikában a Szaharától délre volt. A legnagyobb szegénység lassú csökkenésének okát a kilencvenes években a Világbank kutatói a legszegényebb országok csekély növekedésében látják.
A hosszú távú bővülés különbsége a szegény és gazdag országok közötti szakadéknak is. A 19. században növekedésnek induló országok kevés kivétellel tovább "nőttek". Ezekben az egy főre jutó átlagos jövedelem vásárlóerő-paritáson számolva mintegy hússzorosa az 1820. évinek. Egyes országokban azonban nem változott, például Etiópiában (amely talán tíz évig sem volt gyarmat).
A relatív növekedési ütemek különbsége magyarázza a személyek közötti jövedelemeloszlás változásait is. E mutató globális összefoglaló változatának 75-88 százalékát az országok átlagos jövedelmének egyenlőtlensége okozza. Rövidebb távon szerepe van az országokon belüli jövedelmek szóródásának is: például a városok és a falvak közötti jövedelemkülönbségnek Kínában és Indiában 1987 és 1993 között.
A globalizáció és az egyenlőtlenség vagy a szegénység között van kapcsolat: nem minden ország lett egyformán gazdag a globalizációtól. A nagy szegénység azokra az országokra öszpontosult, amelyek elmulasztottak felugrani a növekedés szekerére és rajta maradni. Sok ország gazdaságpolitikája téves volt, intézményei és nagypolitikája korszerűtlen. A gazdagok nem a szegényeken gazdagodtak ugyan meg, de elmulasztották a segítséget. A szegénységet azonban csak a sikeres integráció számolhatja fel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.