A Reuters szerint az indiai szövetségi állam a Világbanktól 1 milliárd, az Ázsiai Fejlesztési Banktól pedig 500 millió dollárt kér a 43 millió lakosú Gudzsarát állam újjáépítésére. Az Independent szerint az összesített károkat olyan súlyosnak ítélik, hogy azok pótlását az állam saját források révén talán csak 10 százalék körüli mértékben tudja magára vállalni.
Atal Behari Vadzspaji miniszterelnök hétfőn a szövetségi kormány 5 milliárd rúpiás segélyét helyezte kilátásba. Nagy-Britannia vasárnap 4,5 millió, az Egyesült Államok pedig előzetesen 5 millió dolláros segély igért, Washington azonban nem zárta ki az összeg növelését.
A földrengés egész Indiára mért súlyos csapást, mert az ország egyik legfontosabb ipari központjában pusztított. Károk ugyan elsősorban a lakóépületeket, a kulturális és egyéb intézményeket érték, a gazdaságot azonban súlyosan visszavetette, hogy a termelés szinte teljesen leállt. A gazdasági létesítmények közül elsősorban a kereskedelmi jellegűek károsodtak, viszonylag épen úszták meg viszont a pusztítást az olajfinomítók, a vegy- és textilipari üzemek, a gyógyszergyárak és az állam fontos kikötője, Kandla. A termelés azonban szinte mindenütt áll, mert sokan a romeltakarításban segédkeznek, a munkahelyeken megjelenők pedig még mindig a sokk hatása alatt állnak.
Az indai ipari és kereskedelmi kamarai szövetség (FICCI) szerint a termeléskiesés miatt naponta 4 milliárd rúpia megy veszendőbe, az infrastruktúrát ért károk pedig 20-30 milliárd rúpiára rúgnak. A gyárak és üzemek kárait a szervezet 15-16 milliárd rúpia összegűre becsüli (1 dollár = 46 rúpia). Gudzsarát a területénél jóval nagyobb arányban járul hozzá egész India bruttó hazai termékéhez, ezért a kiesés az ország összesített GDP-jében is komoly következményekkel jár majd.
A károk felmérésével egy időben egyre többen kezdik feszegetni az építők felelősségét. Az Indiai Városépítési Intézet egyik szakértője kijelentette, a tragédia nem csekély mértékben emberi felelőtlenségre vezethető vissza. Ha kártyavárként omlanak össze házak, akkor az arra is utal, hogy hitvány módon voltak felépítve. Az indiai városok potom áron felhúzott, sebtében és silányan kivitelezett, magas lakóépületekkel próbálják megoldani a napról napra duzzadó lakosság elhelyezésének gondját. Előre látható, hogy ezek az épületek földmozgások esetén valóságos tömegsírokká válnak, márpedig Indiában gyakoriak a földrengések -- vélekedett a rangos indiai építész szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.