Bár George Bush amerikai elnök hétfői, az abortusszal kapcsolatos támogatások visszafogását is tartalmazó rendelete közvetlenül nem említi az embriókutatást, az érintett szakemberek úgy vélik, hogy az új adminisztráció -- ha közvetlenül nem is tiltja meg az ilyen jellegű munkát -- változtat az eddigi, Clinton által jóváhagyott irányvonalon, amely szerint szövetségi pénzekből is finanszírozható az ilyen kutatás. A kongresszus eddig sem támogatta igazán jó szívvel ezt az ötletet, s aligha képzelhető el, hogy a Bush-kormány alatt sokáig tovább él majd a Clinton-elképzelés -- mondják az amerikai tudósok.
Ezzel szemben Nagy-Britanniában -- Európában elsőként -- engedélyezik az emberi embriók klónozását. Igaz, ezt csak gyógyászati céllal lehet megtenni, s igen szigorú szabályozás, illetve ellenőrzés mellett. Tony Blair kormánya még decemberben terjesztette elő javaslatát, amelyet -- a kérdés horderejéhez képest különösen viharos gyorsasággal -- ugyancsak hétfőn a parlament felsőháza is megszavazott, miután az alsóház már korábban beleegyezését adta. Ezzel lehetővé tették a tudósok számára, hogy a donorok beleegyezése esetén gyógyászati célú beavatkozásokat hajtsanak végre a 14 napnál fiatalabb emberi embriókon. A határozattal megnyitották az utat olyan -- korábban gyógyíthatatlan -- betegségek kezelése előtt, mint a Parkinson-, az Alzheimer-kór, a diabétesz, a rák, lehetővé válik sérült emberi szervek gyógyítása, cseréje.
A britek lépése várhatóan ösztönzi majd a kontinentális Európát is, ahol egyelőre még sem kormány-, sem EU-szinten nincs szabályozva sem az emberi klónozás, sem az embriókutatás kérdése. Németországban például szakmai körökben máris sürgetik egy hasonló törvény meghozatalát. Ellenkező esetben -- hangzik az érvelés -- kutatók és szabadalmak jelentős számban kötnek ki külföldön, utána pedig a gyógyászati célú alkalmazásokat és know-how-t drága pénzen kell majd kintről megvásárolni.
Párizs egy lépéssel már előbbre van, hiszen Lionel Jospin francia miniszterelnök tavaly novemberben bejelentette, hogy Franciaországban engedélyezik az embriókon végzett kutatásokat az orvosi segítséggel történő fogantatási technikák javítása és az új gyógymódok kikísérletezése céljából, de a "reproduktív klónozás" szigorúan tilos. A kormányfő megerősítette, hogy márciusban terjesztenek a kormány elé egy új bioetikai törvényt, amely felülvizsgálja a jelenleg érvényben lévő, 1994-es rendelkezéseket. A hatályos jogszabály értelmében tilos kísérleteket végezni a lombikban fogant embriókon.
Japánban tilos az emberek klónozása, erről szintén tavaly novemberben fogadott el törvényt a parlament. A tilalom megsértőit tíz évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti. A törvény értelmében a jövőben tilos úgy embriókat létrehozni, hogy testsejtet ültetnek be olyan megtermékenyítetlen petesejtbe, amelyből a sejtmagot előzőleg eltávolították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.