Ellentmondásosnak tűnő rendelkezéseket is teljesíteniük kellene a mezőgazdasági szövetkezetek alanyi jogú külső tulajdonosainak ahhoz, hogy hozzájuthassanak üzletrészeik névértékéhez -- derül ki a vhr. lapunk birtokába jutott tervezetéből. Az egyik előírás szerint például a jogosultaknak a lakóhelyük szerinti falugazdásznál (megyei FVM-hivatalnál) kellene jelezniük pénzigényüket (VG, 2001. január 11.), ám egy másik passzus már a szövetkezetek székhelye szerinti földművelésügyi hivatalhoz irányítaná a jelentkezőket.
Mindenesetre valamennyi kívülállónak április 15-ig kellene közölnie igényét. A bejelentésekről az FVM-hivataloknak 20 napon belül dönteniük kellene. Az összesített igényeket a hivatalok a szövetkezetekhez továbbítanák. A gazdaságoknak nyilatkozniuk kellene arról, saját forrásból vagy ÁPV-s kölcsönből fizetnek-e. Utóbbi esetben a hivatalok az üzletrészek adásvételi szerződéseit megküldenék az ÁPV-nek. A vagyonkezelő 15 napon belül utalná át a vételárat az FVM-hivatalokhoz. A pénzt a jogosultak lakóhelyén minden esetben a falugazdászok fizetnék ki.
A lebonyolításhoz az FVM február 15-ig előlegként 2 milliárd forintot kér az ÁPV-től. Szakértők az "üzletrésztörvény" jelentős felülírásaként értékelik, hogy a vhr. a jogszabályi rendelkezéseket nemcsak a mezőgazdasággal, hanem számos más tevékenységgel (például a rákok vagy a faanyagok kereskedelmével) foglalkozó szövetkezetekre is kiterjesztené. Ugyancsak túlkapásnak tartják, hogy a törvény végrehajtása alól a gazdasági társasággá alakult szövetkezetek csak akkor mentesülnének, ha az átalakulás tényét a cégbíróság hiánypótlási felhívás nélkül jegyezte be.
Öröklés esetén akkor is ki kellene fizetni az üzletrészt, ha azt a hagyatéki leltár nem tartalmazza. Szakértők vitatják, hogy az elszámolásokhoz miért kellene a szövetkezeteknek teljes (tehát a tagok vagyonát is magában foglaló) üzletrész-nyilvántartásukat átadni az FVM-hivataloknak. Állami kölcsön felvételekor pedig a gazdaságoknak valamennyi ingóságukról és ingatlanukról is tételes kimutatást kellene közölniük.
Mint beszámoltunk róla, a szövetkezeti érdekképviselet várhatóan a vhr. miatt is az Alkotmánybírósághoz fordul. Horváth Gábor, a MOSZ főtitkára emellett elmondta: a szervezet már arra is jogi megoldásokat keres, miként mentesülhetnének a szövetkezetek az elhibázottnak tartott jogszabályok teljesítése alól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.