Az elmúlt tíz év alatt több mint 8000 önkormányzati beruházás indult. Ezek összértéke mintegy 815 milliárd forint, s a megvalósításhoz 460 milliárdot adott a központi költségvetés címzett és céltámogatások formájában -- összegezte tegnap a Belügyminisztérium sajtótájékoztatóján Móré László, a tárca önkormányzati gazdasági főosztályának vezetője. Az idén 67,3 milliárd forint a címzett és céltámogatások kerete -- ez 29 százalékkal több a tavalyinál --, 2002-ben pedig 58,3 milliárd fordítható erre a célra.
Az uniós követelményekkel összhangban változnak az önkormányzati fejlesztésekhez kapható állami támogatások feltételei. A jelenlegi egészségügyi, szociális, vízgazdálkodási, oktatási és kulturális beruházások mellett 2002-től regionális hulladékégető művek megvalósítására is kérhető címzett támogatás.
A céltámogatási rendszer alapvető jellenzője, hogy az állami forrásokat az önkormányzatok csak meghatározott arányú saját pénzt biztosítása esetén vehetik igénybe. A tapasztalatok szerint azonban milliárdos beruházások álltak le -- illetve a központi támogatást le kellett mondani --, mert a helyhatóságok mégsem tudták előteremteni a saját részt. Ezért az Országgyűlés úgy döntött, hogy 2001-től az önkormányzatok csak akkor nyújthatnak be céltámogatási igényt, ha dokumentálni is tudják, hogy rendelkeznek a szükséges forrásokkal. Az uniós követelményeknek megfelelően 2002-től változnak a céltámogatás-igénylések feltételei: szennyvízelvezetésre és -tisztításra, orvosi gép-műszer beszerzésre, térségi szilárdhulladék-kezelő rendszerekre, illetve pincerendszerek és természetes partfalak veszélyelhárítási munkálataira kapható állami segítség.
A leállt önkormányzati beruházások befejezéséhez is támogatást nyújt a központi költségvetés: erre fordítják a 2000-ben lemondott címzett és céltámogatásokból megmaradt 3,5 milliárd forintot s a 2001-ben felszabaduló, várhatóan hasonló nagyságrendű összeget is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.