BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Demonstrációt fontolgatnak

A hét önkormányzati szövetség elfogadhatatlannak tartja a jövő évi büdzsé helyhatóságokat érintő tervezetét - jelentette ki lapunknak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Dióssy László elmondta: az érdekképviseletek tegnap kapták meg a költségvetési törvény tervezetét, de az anyag, illetve az ehhez kapcsolódó kormányzati tájékoztatás több pontja egyöntetű megdöbbenést, illetve elutasítást váltott ki.

Az elmúlt 13 évben még nem fordult elő, hogy a feladatok ellátását szolgáló önkormányzati normatívák csökkentek volna - mutatott rá Dióssy László. A jövő évi tervezet szerint azonban több fontos normatíva nominálértéken is kevesebb lenne az ideinél. A csökkenés óvodai, iskolai, szociálpolitikai feladatokat érintene. A dokumentumból kiderül, hogy az önkormányza-tok nem kapják meg a kötelező közalkalmazotti béremelés kifizetéséhez szükséges összeget. Az idén külön keretből 7 milliárd forintot igényelt mintegy 500 település, ahol nem tudták fizetni a megemelt illetményeket, jövőre ez a keret is megszűnik. A béremelést csak saját forrásokból, illetve létszámleépítésekkel tudják kigazdálkodni a helyhatóságok. A mintegy 6 százalékos leépítés azonban nem járható út, amikor 2004-ben újabb feladatokat kell majd ellátniuk az önkormányzatoknak - fejtette ki a TÖOSZ elnöke. Az energiaárak növekedése, több terméknél az általános forgalmi adó 25 százalékra emelése és az egyelőre még lebegtetett új adók - például az ökoadó - miatt az is elfogadhatatlan az érdekképviseletek számára, hogy jövőre ismét nem nőne a dologi kiadások kerete.

Az önkormányzati szövetségek szerint jövőre a helyhatóságoknak az ideinél 250-300 milliárd forinttal többre lenne szüksége, a büdzsé tervezete szerint azonban csak 77 milliárddal kapnának többet. A javaslat a fejlesztésekre koncentrál: 8 milliárd forinttal nőne a címzett és céltámogatások kerete. A miniszterelnök korábbi bejelentése értelmében létrehoznának egy csaknem 10 milliárdos keretet, amelyből azok az önkormányzatok igényelhetnek pénzt, amelyek nem rendelkeznek elegendő saját forrással az uniós fejlesztési támogatások lehívásához. Kérdés azonban, tudnak-e egyáltalán beruházásokra pénzt fordítani a települések, ha a működés minimális költségeit sem kapják meg az állami költségvetésből, így saját bevételeiket is működőképességük fenntartására kell költeniük - tette hozzá Dióssy. (KÁ)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.