BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

Lelassult az infláció az USA-ban

A vártnál kevésbé emelkedtek a fogyasztói árak augusztusban az Egyesült Államokban az energia drágulása dacára. Az élelmiszereket és az energiaárakat figyelmen kívül hagyó maginfláció mértéke egyenesen 37 évi mélypontra, éves szinten 1,3 százalékra süllyedt. Elemzők szerint az adatok arra utalnak, hogy a gazdaság továbbra is igen jelentős kihasználatlan kapacitások mellett működik, és a defláció veszélye még mindig fennáll. (Reuters)



Varsó nem tervez lefaragást

A lengyel kormány régóta várt fiskális stratégiája nem tartalmazza a kiadások lefaragását középtávon. Varsó reményei szerint ehelyett az évi ötszázalékos gazdasági növekedés teheti majd lehetővé, hogy 2007-re a GDP-arányos költségvetési hiány a jövőre tervezett 5,3-ről 2,6 százalékra csökkenjen, megnyitva az utat az euró 2008-as átvétele előtt. (Reuters)



Felgyorsult a tőkebeáramlás Oroszországba

A közvetlen külföldi befektetések összesített értéke ma még mindig alacsony Oroszországban, bár az idei első félévi adatok biztatók - jelentette ki Mihail Kaszjanov miniszterelnök. A külföldi működő tőke értéke jelenleg 48,3 milliárd dollár, ám az idei első fél évben 12,7 milliárdnyi áramlott be, 50 százalékkal több, mint a tavalyi azonos időszakban. A külföldiek befektetései az alapanyagokat kitermelő elsődleges szektorba és Közép-Oroszországba irányulnak, ám a területi megoszlásuk lehetne jobb is. A miniszterelnök jelezte, a kormány erőteljesen szorgalmazza az adóreformot, emlékeztetve arra, hogy 2004-től az áfa a jelenlegi 20-ról 18 százalékra csökken. (BGy)



Irak is részt vesz az OPEC következő ülésén

Az egykori alapító tag Irakot is meghívták az Olajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) legközelebbi miniszteri ülésére - közölte a kartell. A szeptember 24-i bécsi találkozón Irakot Ibrahim Bahr al-Uloum újonnan kinevezett olajminiszter képviseli. Elemzők nem számítanak arra, hogy az OPEC munkájában 1990 óta részt nem vevő államot már a közeljövőben újra bekapcsolnák a kartell termelési kvótarendszerébe. (Reuters)



Veszélyben a cseh reformcsomag

Pénteken újabb kísérletet tesz a kormánypártot elhagyott "rebellis" képviselő, Josef Hojdar meggyőzésére Vladimír Spidla miniszterelnök. Hojdar továbbra is kitart amellett, hogy nem szavazz meg a kabinet szerint sorsdöntő államháztartási reformcsomagot, márpedig így a szükséges 101-gyel szemben mindössze 100 szavazata lenne a kormányoldalnak a parlament alsóházában. Súlyosbítja a helyzetet, hogy egy szociáldemokrata képviselő terhes és hamarosan szülni fog. (Reuters)



Ártalmas az amerikai deficit

Az amerikai költségvetési és folyómérleg-hiány a pozitív növekedési adatok ellenére is a legnagyobb veszélyforrások egyike a világgazdaság szempontjából - figyelmeztetett a Die Weltben megjelent nyilatkozatában Horst Köhler, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója. A német lap szerint Köhler hozzátette: a következő esztendőre nem számol érdemi inflációs nyomással, az inflációs és deflációs kockázatok szerinte egyensúlyban vannak. (Reuters)



Növekvő svéd költségvetési többlet

A hivatalosan hétfőn közzéteendő jövő évi svéd költségvetési tervezet azzal számol, hogy a büdzsé GDP-arányos többlete 2004-ben az idei 0,2-ről 0,4, 2005-ben 1,2, 2006-ban pedig 1,6 százalékra emelkedik. Svédország 1998 óta folyamatosan költségvetési többletet ér el, miközben az eurózóna átlagánál jobb növekedési és munkanélküliségi adatokat mutat fel. A júliusi ipari termelés éves szinten 2,5 százalékkal nőtt, miközben az eurózónában 0,3 százalékkal visszaesett. (Reuters)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.