Az 1500 ágyas Dél-pesti Kórház főigazgató főorvosa szerint az egészségügyi hozzájárulás csökkentése helyett az adóterheket kellene mérsékelni. A járulékbevételek és a célzott egészségügyi hozzájárulások összege most sem fedezi a megfelelő betegellátás költségeit. A kórház élelmiszer-normatívája (ezt a mutatót az érték és minőség alapján kalkulálják) például az európai uniósnak a 16 százaléka. Gerő Gábor a Pénzügyminisztérium 2004. évi költségvetési terve helyett a biztosító 80 milliárd forinttal nagyobb összeget tartalmazó javaslatát tartaná elfogadhatónak. A gyógyító-megelőző kassza ilyen mértékű emelése azért szükséges, mert a gyógyintézmények jelentős része felélte tartalékát. A Dél-pesti Kórházban 190 millió forint hiányzik az idei kasszájukból.
Az intézmény 4,5 milliárdos évi bevételéből 60 százalék a bérhányad, a többi a dologi kiadások költsége. Ez utóbbit jövőre 280 millió forinttal növeli az orvosságok 5 százalékos áfakörbe kerülése. A cégektől eddig ingyen kapott gyógyszerrabat (ez az intézmény gyógyszerfelhasználásnak ötöde) is áfakörbe kerül. S ha 40 százalékkal emelik a földgáz árát, újabb 30 millióra lesz szükség.
A 195 ágyas Harkányi Gyógyfürdő Kórházat adottságainak köszönhetően nem érinti a gázáremelés. Keszthelyi Béla igazgató főorvos ugyanis már korábban szerződést kötött a közeli fürdővállalattal hőszivacsos fűtés vásárlására, ami 20 százaléka a mindenkori áramárnak. Gázkazánjuk csupán biztonsági tartalék. Az elsősorban rehabilitációs célú intézmény évek óta meglévő nyereségét annak is köszönheti, hogy több hazai nagyvállalattal és egészségpénztárral rehabilitációs kúrák értékesítéséről állapodott meg. A főorvos tovább bővítené az értékesíthető ágyak számát, amihez a százéves épületszárny felújítására lenne szükség, amire eddig nem sikerült céltámogatást szereznie.
A harkányihoz hasonló kórház egyelőre kevés a hazai egészségügyben, a betegek ellátását végzők többsége napi gondokkal küzd. A kórházszövetség úgy tartja: a jövő évi költségvetés kényszerbüdzsé, újratermeli az intézmények adósságát. A Magyar Orvosi Kamara főtitkára szerint jövőre 20 százalékos növekmény indokolt. Mivel javaslatukról nem tárgyaltak az illetékesek, szórólapokon tájékoztatják a betegeket a jövő évi kilátásaikról - mondta lapunknak Gyenes Géza főtitkár, kijelentve: legvégső esetben nem riadnak el a sztrájktól sem.
Az egészségügyi tárca vezetője szerint azonban a 2004. évi költségvetés 115 milliárdos növelése (ez 9,1 százalék) szigorú feltételekkel ugyan, de elegendő az ellátás szinten tartásához. Kökény Mihály úgy látja: a járóbeteg-gyógyítási kassza növelésével csökken a drága, időnként indokolatlan kórházi ápolás. Az egynapos sebészet, az otthoni szakápolás bővítése is költségkímélő tényező, így több jut a valós betegigényekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.