Gyorsan szétválhat a két tagköztársaság
Három hónapon belül be lehet fejezni a tárgyalásokat Montenegró és Szerbia kettéválásáról Belgrád és Podgorica között – közölte Miodrag Vlahovic, a parányi délszláv köztársaság külügyminisztere. A Beta hírügynökség által idézett független szakértők inkább fél évről beszélnek, de nagy veszekedésre ők sem számítanak.
Nem sok mindenről kell tárgyalni ugyanis. A volt Jugoszlávia két, legtovább együtt maradó köztársasága már 2003 óta olyan laza föderációt alkot, amelyben alig van valami közös köztük. Csupán a nemzetközi szervezetekben való tagság, a hadsereg, egy (ritkán ülésező) parlament és a külföldi követségek illetik meg közösen a jelenleg hivatalosan még Szerbia és Montenegró névre hallgató államközösséget.
Az ENSZ-tagság Milo Djukanovic montenegrói kormányfő szerint már szeptemberben, a közgyűlés szokásos évi ülésszakán megszerezhető. Az államközösség által üzemeltetett 59 külföldi követség közül 11-ben dolgoznak montenegróiak, őket már a következő hetekben hazahívják. (Podgorica egyébként elsőként éppen Belgrádban tervezi felállítani önálló diplomáciai képviseletét.) Bizonytalan még a föderáció 2795 alkalmazottjának sorsa. Egy részüket nyilván elbocsátják, a többieket talán átveszi a két utódállam. A hadsereg eszközállományának megosztásáról már korábban megegyeztek: 94 százaléka szerb, 6 százaléka montenegrói kézbe kerül. A közös ingatlanvagyon sem lehet komoly vitatéma: már 2003-ban megosztoztak róla, ami szerb területen van, Szerbiához került, ami a Fekete Hegy országában, az Montenegróhoz.
A függetlenségi nyilatkozat kihirdetésére a Reuters szerint várhatóan július 13-án kerül sor. Az államközösség elnöke, Svetozar Marovic, a montenegrói függetlenségi párt egyik vezéralakja volt a vasárnapi népszavazást megelőző kampány során, így boldogan válik meg hivatalától. Az államszövetség utolsó jelentős nemzetközi fellépése a június 9-én kezdődő németországi futball-világbajnokság lesz, ahol két montenegrói játékos szerepel a közös válogatottban.
Olli Rehn uniós bővítési biztos szerint az EU nemsokára társulási tárgyalásokat kezdhet Montenegróval. A hivatalos fizetőeszközként már 2002 óta az eurót használó miniállam uniós integrációja lényegesen gyorsabb lehet, mint Szerbiáé. Diplomáciai források szerint azonban néhány tagállam (Franciaország, Hollandia, Ausztria, Olasz- és Görögország) nem látná szívesen, ha Podgorica lényegesen hamarabb kerülne be az EU-ba, mint Belgrád, mert ez még jobban elidegeníthetné Szerbiát az uniótól. VG


