Magyar gazdaság

IPOSZ: 10 milliárdos alapot a kiscégek segítésére

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) szerint szükség van a mikro- és családi vállalkozások talpon maradását is segítő kormányzati intézkedésekre a gazdasági válság idején, ez a szektor sérülékeny, ugyanakkor a magyar gazdaságban munkahelyteremtő, mukahelymegőrző szerepet tölt be - nyilatkozta Szűcs György, az IPOSZ elnöke az MTI-nek.

Elmondta: az IPOSZ úgy látja, hogy szükség van uniós forrásokból egy 10 milliárd forintos alapra, amely azoknak a kiscégeknek könnyítené meg a hiteltörlesztését, amelyek még 2004 után pályáztak, nyertek el pénzt, hitelüket termelésük bővítésére fordították, a törlesztést a többlettermelésből akarták visszafizetni, de időközben a piacuk beszűkült. Hangsúlyozta: az IPOSZ szerint lehetővé kellene tenni, hogy a régebben hitelhez jutott mikro- és kisvállalkozások visszamenőleg is bekapcsolódhassanak a kormány kedvezőbb feltételekkel nyújtott hitelgarancia-programjába.

Szűcs György aláhúzta: módosítani kellene a közbeszerzési törvényt, hogy a helyi és regionális fejlesztéseknél meghatározott arányban kötelezővé tegyék a helybéli munkaerő alkalmazását. Az IPOSZ számítása szerint csaknem 200 ezer ember foglalkoztatását lehetne stabillá tenni Magyarországon, ha a jövőben 5 százalékos áfát számolhatnának el a lakásépítők, a személyi szolgáltatásokat végzők, továbbá a népi iparművészek.

Szűcs György rámutatott: az ipartestületekhez beérkezett észrevételekből kitűnik, hogy a mikro-, kis- és családi vállalkozások egyre sötétebben látják a helyzetüket, bár már nagyon várják 2009 gazdasági lehetőségeit. Az IPOSZ tagsága is a gazdaság, a fogyasztás erőteljes visszaesésére számít, és az már most látszik, hogy a lakosság egy része nem tudja igénybe venni a szolgáltatások egy részét - mondta végezetül az elnök.

Iposz mikro családi kiscég vállalkozás
Kapcsolódó cikkek