Magyar gazdaság

Elképesztő mennyiségű pénzt pumpálnak a gazdaságba

Ahogy várni lehetett, heves reakciókat hozott a FED-döntése, ám nap végére ott zárt a piac, ahonnan tulajdonképpen indult. A FED újabb 600 milliárdos kötvényvásárlásról határozott - a lejáró papírok újra finanszírozásán kívül - 2011 félévéig, ami havonta átlagosan 75 milliárdos pénzpumpát jelent.

A várakozások 100 milliárd körül voltak ugyanakkor az új program 8 hónapig szól, nem 6 hónapig, mint ahogy a piac várta. Másrészt az új vásárlások átlagos lejárata 5 év, a piaci ennél hosszabb távú vásárlásokkal számolt, 10 év feletti lejárattal, bár ennek igazából nincs nagy jelentősége, kivéve, ha valamelyik nagy bank ordenáré 30 éves volument halmozott fel arra számítva, hogy úgyis megveszi a FED.

Ebben az esetben borítania kell vagy más eszközt adnia. Harmadrészt a FED a közleményben megjegyezte, hogy rendszeresen felülvizsgálja a vásárlások mértékét és a program lejáratát is,
szükség esetén a bejövő információk alapján bármikor változtathat.

Innen minden a piacon múlik, kiderül, túl sok volt-e a spekuláció. Ha igen, a piaci úgyis esni fog, a FEDdöntéstől teljesen függetlenül. Az elmúlt két hónapban 2 ezer milliárd dollárral nőtt csak az amerikai részvénypiac értéke-market capje- vagyis a piramisjáték szempontjából a havi 75 milliárd nem tétel, pláne, ha hozzávetőleg ennyit kell kibocsátania a kormánynak a hiány finanszírozására.

Vagyis ez csak a plusz államkötvény kínálat egy részét szívja fel, effektív plusz pénzt abszolút értelemben nem jelent. A Cashline elemzése szerint ugyanakkor a FED-nek majd minden bizonnyal növelnie kell a pénzpumpát, amivel még tovább fogja emelni a nyersanyagok árát.

Ez akár egy hónap alatt megfojthatja a bizalmat, a piacot, s a reálgazdaságban hiperinflációt kreálhat. A piramis legfeljebb csak néhány hétig tartható fenn - áll az elemzésben.

cashline pénzpumpa tőzsde Fed kötvény Egyesült Államok jegybank
Kapcsolódó cikkek