BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ÚSZT: pályázati lehetőségek

Március 1-jétől adhatók be az új támogatási kérelmek

A teljes előirányzott keretre, több mint 72 milliárd forint európai uniós és hazai forrásra lehet pályázni 2011. március 1-jétől az Új Széchenyi-terv (ÚSZT) tudomány-fejlesztés és innováció (k+f+i) területén. A terv stratégiájának készítői a gazdasági növekedés és az új munkahelyek egyik legfontosabb forrásaként számolnak az itteni beruházásokkal. Ezek a becslések szerint az évtized közepére évi 1,5-2 százalékos növekedést generálhatnak.

Az ÚSZT helyzetértékelése szerint Magyarországon az innovációt megalapozó kutatás-fejlesztési ráfordítások mértéke 2001 óta a bruttó hazai termék (GDP) egy százalékát alulról közelítette, és csupán 2009-ben haladta ezt meg, elérve az 1,15 százalékot. Ugyanakkor az EU átlagos mutatója 1,9 százalék. A helyzetelemzésből az is kiderül, hogy a k+f finanszírozásában a vállalati ráfordítás aránya 2004 óta folyamatosan nő, 2009-ben elérte a 46 százalékot, de még mindig elmarad a fejlett országok szintjétől, ahol a vállalati részarány kétharmad körül van. Ezért a terv célként fogalmazza meg, hogy a k+f+i-re fordított forrás folyamatosan növekedjen, az évtized közepére a bruttó hazai termék 1,5 százaléka legyen, a végére pedig közelítse meg a GDP 2 százalékát.

A terv Tudomány és innováció programjának eszközei között szerepel az egységes monitoring- és értékelési rendszer kialakítása, az ösztönző jogszabályi és adópolitikai környezet megteremtése, az innováció regionális dimenziójának erősítése, a k+f+i infrastruktúra összehangoltabb kihasználása.

Már ebbe a rendszerbe illeszkednek az új pályázati kiírások. Az ÚSZT pályázati kézikönyvéből kiderül, hogy ebben a programban hét pályázati felhívást hirdetnek meg, összesen 72,67 milliárd forint keretre. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.