BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy lehetőség előtt áll a TAO-generáció

Eddig 200 milliárd forint került az amatőr és hivatalos klubokhoz a TAO-rendszeren keresztül, érdemben segítve az utánpótlásképzést.

Sok múlik azon, hogyan menedzselik a következő négy-öt évben az U17-es labdarúgó-Európa-bajnokságon ötödik, ezáltal a korosztályos világbajnokságra is kijutó magyar válogatott tagjait, de a lehetőségeiket alapvetően határozza meg, hogy milyen minőségű képzést kaptak nyolc és 12 éves koruk között – mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász. Az írországi tornán elért siker a szakember szerint összefüggésbe hozható a társaságiadó-kedvezmény rendszerével (TAO), hiszen a 2002-es korosztály fejlődését érdemben segíthette a 2011-ben felállt sportfinanszírozási csatorna, amelyen keresztül már több mint 200 milliárd forint került az amatőr és a hivatásos klubokhoz. Jelzésértékű, hogy a már felhasznált TAO-források felét infrastruktúra-fejlesztésre, 46 százalékát pedig utánpótlás-nevelésre költötték, és csak az összeg 4 százalékát fordították egyéb célokra, például képzési költségekre vagy nem utánpótlás-neveléssel kapcsolatos személyi kiadásokra.

Az utánpótlásképzés hatékonyságát azonban nem a korosztályos tornákon elért eredmények minősítik, hanem az, hogy a tehetséges fiatalok közül végül hány jut el felnőttként a magyar élvonalig vagy a hazainál erősebb bajnokságba, s lesz ezáltal az A válogatottnak is hasznos tagja – húzta alá Szabados Gábor. Úgy látja, jobb eséllyel indul külföldön az, akinek 50-100 NB I.-es bajnoki mérkőzés van a háta mögött, mielőtt légiósnak állna, ám 20-22 éves kornál nem érdemes tovább várni. A sportközgazdász szerint vonzó lehet egy patinás angol vagy olasz klub ajánlata, de a rendszeres játéklehetőség a legfontosabb, ezért hosszú távon kifizetődőbb lehet első körben egy osztrák, svájci, belga vagy holland egyesület. Példaként Szoboszlai Dominik esetét hozta fel, aki Salzburgban járta végig a szamárlétrát, és ma már európai topklubok csábítják. Szabados szerint az irreális cél, hogy a mostani U17-esek közül akár egy kezdőcsapatnyi játékos Szoboszlai nyomdokaiba lépjen, az viszont lehetséges, hogy idővel akár öt-hat futballista is gyökeret ereszt egy, a magyarnál erősebb bajnokságban. Értékelése szerint az átigazolási piacon sok összetevőn múlik egy-egy transzfer, így egy olyan magyar fiatalt, aki itthon már bizonyított, 200-300 ezer, de akár másfél-két millió euróért is elvihetnek külföldre.

Preisinger Sándor csapatából tehát Németh András vagy éppen Zuigéber Ákos is európai karriert építhet a TAO-generáció tagjaként, a források azonban nemcsak a profi, hanem az amatőr labdarúgás érdekeit is szolgálják. Az infrastruktúrába és az utánpótlásba fektetett milliárdok eredményeként az elmúlt nyolc évben 1112 új futballpálya épült, 1513 sporttelepet újítottak fel, a játékosok száma 125,2 ezerről 266,1 ezerre, a csapatoké pedig 7800-ról mintegy 12 ezerre nőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.