Magyar gazdaság

Gondok az idegenvezetőknél

Az idegenvezetőként dolgozók nagyjából felének se megfelelő végzettsége, se a tevékenység végzéséhez szükséges engedélye nincs, a sok kókler ráadásul nyelvileg és szakmailag sem kellően felkészült, gyakran gyalázatosan mutatják be Budapestet a turistáknak – mondta lapunknak Deák Judit, a Magyar Idegenvezetők Egyesületének (MIE) elnöke. Hozzátette, hogy mindez azért történhet meg, mert az idegenvezetőkről szóló törvény 1996-os elfogadása óta, néhány esettől eltekintve, senki nem vizsgálta a törvény betartását. A szakember szerint ahhoz, hogy legyen visszatartó ereje, szükség lenne a törvény módosítására, az idegenvezetőként dolgozók ellenőrzésére és a szabálysértési bírság (jelenleg 30 ezer forint) emelésére. A törvény megújítására a javaslatot az egyesület már két éve kidolgozta, de még senki nem foglalkozott a témával egyéb prioritásokra hivatkozva. Pedig az engedély nélkül dolgozó kontárok nem számláznak, nem adóznak, így amellett, hogy szakképzett idegenvezetők elől happolják el a munkát, a költségvetés is bevételtől esik el.

A törvény módosításával a képzési és a vizsgáztatási rendszert is szeretnék átalakítani, az egyesület elnökének tapasztalatai szerint ugyanis a nem iskolarendszerű idegenvezető-képzések zöméből teljesen hiányzik a gyakorlati oktatás, sokan a vizsgán látnak először idegenvezetői mikrofont a buszos városnézésen. A szakember szerint egy ennyire gyakorlati szakmát nem lehet kizárólag elméleti képzésen elsajátítani. Szükség lenne a képzés tematikájának reformjára, a vizsga szigorítására is, ugyanis a jelenlegi vizsgakérdések színvonala elég vegyes, ami megkérdőjelezi a vizsga komolyságát. A hat-nyolc hónapos tanfolyamokra tömegek jelentkeznek, de nagy a lemorzsolódás.

A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal nyilvántartása szerint Magyarországon 11 500 bejegyzett idegenvezető van, de csak töredékük dolgozik a szakmában. Idegenvezetői vizsgával és kiváltott engedéllyel rendelkeznek, hivatalosan ők tekinthetők idegenvezetőknek. Van még további nagyjából 300-500 külföldön végzett idegenvezető, aki „határon átnyúló szolgáltatást” nyújt, az engedélyüket pedig évente meghosszabbítják. A különböző intézményekben évente nagyjából 500-600 diák szerzi meg az idegenvezetői képesítést, de a bő 90 százalékuk sosem váltja ki az igazolványát, vagy egy-két kudarc után végleg abbahagyja a szakmát. A MIE elnöke szerint egy erős nyári napon, a turistaszezon közepén sincs szükség háromezer idegenvezetőnél többre az országban.

Magyarországon csaknem

12

ezer bejegyzett idegenvezető van

Ezek is érdekelhetik