Bár az idén 7,8 százalékkal nőtt a huszonévesek nettó fizetése, 

a dolgozó fiataloknak csak a 23 százaléka számít 3–5 százalékot meghaladó béremelésre a következő egy évben 

a K&H ifjúsági indexéhez készült reprezentatív kutatás szerint. Igaz, ez az arány magasnak számít a felmérés történetében, a többség – az érintettek 49 százaléka – továbbra is kisebb mértékű fizetésemeléssel számol a jövőben, 24 százalékuk pedig nem vár vastagabb „borítékot”. A pesszimisták aránya minimális, mindössze 3 százalék.

A jelek szerint a dolgozó fiatalok egy része borúlátónak mondható, ha a fizetésük alakulása kerül napirendre. Ugyanakkor vannak optimisták is 

– ez derül ki a K&H ifjúsági indexéhez az idei második negyedévben készült reprezentatív felmérésből és a hivatalos KSH-adatokból.

Fotó: Shutterstock

Az idei év első felében a legalább ötfős cégeknél, állami vagy jelentős nonprofit szervezeteknél dolgozó 20–29 évesek a hivatalos statisztikai adatok alapján – a különböző kedvezmények nélkül –

nettóban több mint 244 ezer forintos átlagfizetést kaptak havonta. Ez 7,8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 227 ezres összeget.

Ráadásul a korábbi éveket is tempós növekedés jellemezte, 2020 első felében 6,6, 2019 azonos időszakában pedig 15,3 százalékos fizetésemelkedést könyvelhettek el a korosztály dolgozó tagjai.

Az utóbbi években látott jelentős növekedés ellenére a K&H ifjúsági indexéhez készített reprezentatív kutatás szerint a dolgozó 19–29 évesek nagy része nem vár komolyabb béremelést. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a hivatalos statisztikai adatok az ötfősnél nagyobb cégek adataival készült, míg nagyon sokan ennél kisebb vállalkozásoknál dolgoznak.

A kutatás szerint a megkérdezettek 23 százaléka vár nagyobb béremelést, ami a mértéket tekintve az inflációt meghaladó emelkedést jelentene. 

Sok válaszadó azonban nincs tisztában az pontos mértékével, ezért a felmérés a 3–5 százalékot meghaladó emelést minősíti nagynak. A 23 százalékos arány egyébként viszonylag magasnak mondható, a felmérés több mint 8 éves történetében csak néhány alkalommal – például 2021 és 2020 első negyedévében és 2018 végén – fordult elő ennél magasabb vagy ehhez hasonló eredmény.

A többség viszont óvatos, az inflációnál visszafogottabb, azaz 3–5 százalék alatti bérnövekedéssel számol a következő időszakban. 24 százalékuk pedig nem vár változást, amennyiben valóban így lesz, akkor az infláció miatt a fizetésük vásárlóértéke mérséklődhet. Kedvező ugyanakkor, hogy a dolgozó fiatalok marginális része tart csak attól, hogy kisebb összeget kap, 3 százalékuk számol ezzel a forgatókönyvvel.