A GKI-konjunktúraindex értéke az előző havi mínusz 5,5 pontról áprilisban plusz 2,6-re ugrott. Az üzleti bizalmi index értéke 2,4 pontról 10,5-re, míg a a fogyasztói bizalmi index a márciusban mért mínusz 28,0 pontról mínusz 20,0-ra javult, derült ki a kutatóintézet felméréséből.

 Az üzleti szektorban leginkább a szolgáltató, legkevésbé a kereskedelmi cégek várakozása javult.

Kiemelik, úgy tűnik, hogy a szomszédban folyó háború a cégek szerint sem az elmúlt időszakban nem okozott megrázkódtatást, sem a kilátásokat nem rontotta. 

A termelési kilátások és a rendelésállományok – ezen belül az – megítélése jobb lett a márciusinál, a készleteké viszont rosszabb. Az építőipari termelők hangulata több hónapos visszafogottság után áprilisban érdemben javult, a bizalmi index héthavi csúcsára jutott. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség alig, a rendelésállományok értékelése viszont érezhetően jobb lett.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

A GKI kutatása szerint a kereskedelmi várakozások az idén kis lépésekben, de szinte folyamatosan javulnak. A szolgáltatói bizalmi index áprilisban ledolgozta a koronavírus-járvány és az Ukrajna elleni orosz agresszió okozta visszaeséseket, és 2019 eleji szintjére emelkedett.

Az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandósága minden ágazatban jelentősen nőtt, utoljára 2019 elején volt ilyen kedvező – mutat rá a GKI. A legerősebb létszámbővítési szándék az iparban és a szolgáltató cégeknél tapasztalható, ugyanakkor minden ágazatban érezhetően több a bővítést, mint a csökkentést tervező vállalat. 

A lakosság munkanélküliségtől való félelme két hónapos erősödés után látványosan csökkent.

A cégek áremelési törekvése tovább fokozódott, mintegy kétharmaduk, de a kereskedelemben több mint háromnegyedük készül erre. Az építőipari vállalkozások áremelési törekvése az elmúlt negyedszázadban még sohasem volt ilyen erőteljes. A fogyasztók inflációs várakozása viszont a márciusi markáns erősödés után áprilisban kissé gyengült.

A GKI fogyasztói bizalmi indexe az áprilisi jelentős emelkedése következtében a tavaly őszi-téli szintje közelében áll. A lakosság saját pénzügyi helyzetét a márciusinál sokkal jobbnak, de a februárinál rosszabbnak érezte. A saját megtakarítási képesség megítélése viszont a februári, mindenkori rekordhoz képest márciusban és áprilisban is gyengült. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkeknek mind a jelenre, mind a következő egy évre vonatkozó vásárlási lehetőségét javulónak érzékelte márciushoz képest – közölték.