Július végéig az államháztartás központi alrendszere 2940,3 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2983,2 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 118,6 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 75,7 milliárd forintos hiányt mutattak közölte a Pénzügyminisztérium, így egyetlen hónap alatt mindössze 44 milliárd forinttal nőtt a deficit.

Hungarian,Parliament,Building,In,Budapest,,Hungary
Fotó: Shutterstock

Júniusban a központi költségvetés hiánya 132,7 milliárd forintra rúgott, ami akkor az elmúlt nyolc év legalacsonyabb deficitje volt.

A mai adat azt mutatja, hogy a fogyasztás visszaeséséből eredő adóbevételek hiánya ellenére kordában tartja az államháztartás hiányát a kormány, amely július végén egész éves terv 86 százalékán állt.

Varga Mihály pénzügyminiszter a Világgazdaságnak adott interjújában az államháztartási hiány teljesüléséről azt mondta, hogy ha szükség lesz rá, intézkedni fognak, de egyelőre nem látják az indokát, főleg, hogy a második fél évben már akkora súlyú tételek, mint amelyek az év elején nehezedtek a büdzsére, már nem jelentkeznek. Ráadásul nem zárható ki az sem, hogy a rezsivédelmi alapból még megtakarítása is lehet a költségvetésnek, mindenesetre szeptemberben megvizsgálják, hogy van-e szükség további lépésekre a 3,9 százalékos hiánycél tartása érdekében.

A Pénzügyminisztérium közlése szerint az év első hét hónapjában a rezsivédelmi kiadásokkal összefüggésben 1078,6 milliárd forintot fordítottak a távhőszolgáltatók és a lakossági villamos energia és földgáz egyetemes szolgáltatás és készletezés kompenzációjára. A tavalyi év első hét hónapjában ez az összeg 7,5 milliárd forint volt. Az országos és elővárosi közlekedési közszolgáltatások költségtérítésére 380,5 milliárd forintot fordítottak július végéig. Ez 87,1 milliárd forinttal haladja meg a 2022 első hét hónapjában folyósított forrásokat.

Emellett a lakástámogatásokra fordított kiadások összege július végéig 346,0 milliárd forint volt, az előző év azonos időszakához viszonyítva 28,7 milliárd forinttal teljesült magasabban. Ugyanakkor számottevően magasabban teljesültek idén a babaváró támogatásra fordított összegek is, mintegy 36,0 milliárd forinttal. Ugyancsak meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 3428,1 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 1309,3 milliárd forintot fordítottak július végéig.