BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sorsfordító változás jöhet a banki hiteleknél: a kormány azonnali kamatplafon bevezetését kéri

Nagy Márton újra asztalhoz ült a bankszövetséggel és egészen konkrét vállalás elé állította a pénzintézeteket.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter vezetésével a múlt heti találkozó után ismételten tárgyaló asztalhoz ült a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Bankszövetség. A tárca azt írta kedd reggeli közleményében, hogy az egyeztetés továbbra is a partnerség jegyében és konstruktív hangulatban zajlott.

Budapest 20190807 Raiffeisen Bank hirdetés lakáshitel fix kamatozásfoto: Kallus György/Világgazdaság
Rögzíthetik a vállalati és a lakossági hitelpiac maximális kamatszintjét. Fotó: Kallus György / VG

Már csak azért is, mert mindkét fél közös érdeke, hogy „a szankciós infláció letörését és egy számjegyűre csökkentését követően” a gazdasági növekedés mihamarabb helyreálljon, a lakossági- és vállalati hitelpiac pedig új erőre kapjon. Ezzel összefüggésben a gazdaságfejlesztési miniszter ismételten kiemelte, hogy hitelezés nélkül nincs fenntartható gazdasági növekedés. Azt is aláhúzta, hogy 

bankadó helyett a pénzügyi eszközöket a gazdaság felé szükséges irányítani,

mivel a gazdaságnak jelenleg nagyobb szüksége van forrásokra, mint a költségvetésnek. Épen ezért meg kell akadályozni a hitelpiac befagyását és meg kell erősíteni az egészséges hitelezést.

Mit kér a kormány a bankoktól?

A kormány azt a kérést fogalmazta meg, hogy az új vállalati- és a lakáshitelek esetén a bankok vezessenek be önkéntes kamatplafont. Nagy Márton egészen pontosan azt vetette fel, hogy a piaci verseny fokozása és a hitelezési terhek csökkentése érdekében október 9-től, azaz jövő hét hétfőtől az újonnan szerződött hitelek esetében mind a vállalati, mind pedig a lakossági hitelpiacon egy önkéntes banki kamatplafont alakítson ki a bankszövetség. Ez alatt a szint alatt fokozott verseny indulhat a pénzügyi szervezetek között. A miniszter álláspontja szerint 

  • a kamatplafon maximális mértékét az újonnan szerződött vállalkozói forgóeszközhitelek esetén 12 százalékos kamatszintnél, 
  • a lakossági lakáscélú hitelek (új és használt lakóingatlan vásárlása, felújítása) esetében pedig 8,5 százalékos THM szintnél érdemes meghatározni, 

amely mind a hirdetményekre, mind pedig a szerződéses szintekre egyaránt vonatkozik. 

Mit ad a kormány a bankoknak?

Amennyiben ez teljesül, a kormány két vállalást tesz a pénzintézetek felé. Az első, hogy ha a jegybanki alapkamat egy számjegyűre csökken, úgy lehetőség nyílik a vállalkozásokat értintő kamatstop kivezetésére, továbbá a lakossági kamatstop felülvizsgálatának megkezdésére. A második pedig, hogy a kormány, azon belül is az illetékességgel rendelkező Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatja a Bankszövetség pénzügyi digitalizációra vonatkozó szabályozási törekvéseit és terveit, a konkrét javaslatok megtárgyalására már a következő találkozón sor kerülhet.

Végleges döntés egyelőre még nincs, de meglepő lenne, ha a Bankszövetség elutasítaná a kérést. A felek mindenesetre megállapodtak a tárgyalások folytatásáról, a tárca pedig előrevetítette, hogy az aktuális ügyek megvitatása mellett havi rendszerességgel alkalom nyílik a kamatplafonok felülvizsgálatára is.

Haladunk a kamatkörnyezet normalizálódása felé – de még van az útból

A Világgazdaság jubileumi konferenciájának utolsó kerekasztal-beszélgetésén a K&H, az MBH, valamint a Raiffeisen Bank szakértői elemezték, hogyan segítette a pénz- és tőkepiac a magyar gazdaság felzárkózását, továbbá lehet-e párhuzamot vonni a piaci szereplők, illetve a magyar gazdaság teljesítménye között. Mindannyian egyetértettek abban, hogy még csökken a banki betétállomány, de ez hamarosan fordulhat, és jövőre változhat az állampapírpiac is, csak még nem tudhatjuk, pontosan hogyan.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.