Az elmúlt napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére áttekintettük az aktuális gazdaságfejlesztési feladatokat és a makrogazdasági környezetet – írta keddi közleményében a Magyar Bankszövetség.

High angle view close up of adult woman signing a contract during meeting
A piaci viszonyokat torzító intézkedések kivezetése kedvezőbb árakat fog jelenteni az ügyfelek számára.
Fotó: PhotoAlto via AFP

A megbeszélések alapján arra jutottak, hogy még a gyorsan csökkenő kamatkörnyezetben is a hitelbővülés egyik lehetséges, átmeneti akadálya a hitelkamatok jelenlegi szintje. A Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatát elfogadva, a Magyar Bankszövetség támogatólag hívja fel tagsága figyelmét arra az akcióra, ami a vállalati hitelek felfutását célozza. Kiemelték, hogy

az akció során a 2024. február 1. és április 30. között szerződött és a beruházási hitelek esetén még ebben az évben folyósított, BUBOR-hoz kötött kamatozású, piaci, vállalati hitelek BUBOR feletti kamatfelárát 6 hónapon keresztül az egyes hitelezők elengedhetik.

Ehhez a felhíváshoz a kereskedelmi bankok saját elhatározásukból, önkéntesen, a saját üzletpolitikai céljaik alapján csatlakozhatnak. A Bankszövetség bízik abban, hogy a vállalati hitelkamatszint mérséklődése lökést fog adni a beruházásra nyitott magyarországi vállalatoknak beruházásaik elkezdéséhez és végigviteléhez.

A Magyar Bankszövetség továbbá üdvözli a 2022-ben bevezetett vállalati kamatstop befejezését.

Meggyőződésük, hogy a piaci viszonyokat torzító intézkedések kivezetése, a szektor jelentős mértékű terheinek csökkentése és a piaci verseny feltételeinek biztosítása kedvezőbb árakat és feltételeket fognak jelenteni az ügyfelek – köztük a gazdaság élénkítése szempontjából kiemelt szerepet játszó, legfontosabb beruházásokat megvalósító és munkahelyeket teremtő vállalatok – számára. Ebben számítanak a Kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a társminisztériumok és a jegybank támogatására is.