Donald Tusk lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek igaza van az uniós átirányítási mechanizmus ügyében, a témáról beszélni kell – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács (ET) elnöke a Polsat News lengyel kereskedelmi televízióban pénteken sugárzott interjúban. Charles Michel az új stratégiai menetrendjét előkészítő találkozóra érkezett a lengyel fővárosba, ez alkalomból nyújtott több témára is kiterjedő interjút a lengyel hírtévének.

Los Cristianos, 2024. január 10.Afrikából Európába igyekvő illegális bevándorlók érkeznek csónakon a Kanári-szigetekhez tartozó Tenerifén fekvő Los Cristianos kikötőjébe 2024. január 10-én.MTI/EPA/EFE/Ramon De La Rocha
Orbán Viktor
Az Európai Tanács elnöke elismerte: Orbán Viktornak igaza van! / Fotó: Ramon De La Rocha / EFE / EPA / MTI

Az ET elnöke arra a kérdésre is válaszolt, a találkozón megvitatták-e, hogy Donald Tusk és Orbán Viktor ellenzi az uniós áthelyezési mechanizmus végrehajtását, amely az Európai Parlament (EP) által szerdán megszavazott migrációs és menekültügyi csomag részét képezi.

A migrációs csomag „nagyon nehéz téma, amelyet végül megszavaztunk az EP-ben” – válaszolt Michel, hozzátéve: a folyamat továbbra is tart, „hiszen így működik az európai törvényhozás”.

A két politikai vezetőnek abszolút igaza van

– folytatta az ET elnöke.

Mi viszont látjuk, hogy (az EU-n kívüli országok) a migránsokat eszközként használják fel, és hogy fegyvernek tekintik őket a hibrid támadások erősítése céljából

– fogalmazott.

Orbán Viktor: 26 háborúpárti ország áll szemben Magyarországgal – változik a politikája

Az európai politikai helyzetet értékelte a magyar miniszterelnök pénteken Marokkóban. Orbán Viktor beszédében az európai zöldátállás, valamint a problémáit, a migráció és az ukrajnai háború témáját érintette. A magyar kormányfő a háborúról azt mondta: az EU-ban 26 háborúpárti ország áll szemben a békepárti Magyarországgal. Felhívta a figyelmet arra, hogy a NATO az elmúlt héten elkezdte a fegyverszállítási koordinációs szerepvállalása előkészítését.

Ebben az összefüggésben Michel alapvető dolognak nevezte az európai szolidaritás tanúsítását. „Vállvetve állunk ki Tusk miniszterelnök mellett, Lengyelország mellett” – húzta alá. Hozzátette: az átirányításról beszélni kell, és „eldönteni, milyen lépéseket teszünk, amikor az ilyen helyzetek előfordulnak”, valamint „mit csinálunk a frontvonalon, amikor bizonyos államok és alanyok nemcsak Lengyelországot, hanem az EU helyzetét is destabilizálni próbálják”.

Donald Tusk szerdán kijelentette: 

Lengyelország nem egyezik bele az európai uniós menekültátirányítási mechanizmusba. 

„Meglátjuk, milyen lesz a paktum végleges formája” – tette hozzá, megjegyezve, hogy vannak bizonyos szövetségkötési lehetőségei, ezért Lengyelországra nem vonatkozik majd a migránsok áthelyezése, illetve a be nem fogadásuk esetén vállalandó fizetési kötelezettség.