Az első negyedévben a fizikai dolgozók, szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2061 forint volt, 15,9 százalékos a növekedés az előző év hasonló időszakában mért 1779 forinthoz képest – közölte a Trenkwalder és a Moore Hungary. A munkaerő-kölcsönzéssel és -közvetítéssel foglalkozó Trenkwalder csaknem 7 ezer munkavállaló béradatait dolgozta fel az elemzésében.

20221102 BudapestÉpítkezés, építőipar, társasházak, lakások, munkás, dolgozó szakember, tégla, Otthonok építése Soroksáron fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
fizikai dolgozók
Soha nem volt még ilyen magas a fizikai dolgozók órabére / Fotó: Németh András Péter / Mediaworks

A közlemény idézte Hamrák Viktort, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatóját, aki elmondta, hogy noha a cégek egy része a decemberre előrehozott minimálbéremelés miatt már az előző negyedévben végrehajtotta az esedékes évfordulós béremelést, mégis az idei első negyedév végére a fizikai átlagóradíjak az év vége óta további 109 forinttal tudtak emelkedni, első alkalommal lépve át a 2 ezer forintos szintet.

A szolgáltatási igazgató az éves 16 százalék körüli növekedési ütemről pedig jelezte, hogy ennek köszönhetően a fizikai dolgozók reálbére az előző év azonos időszakához képest 12 százalékkal nőtt. 

Ennek egyik oka többek között a kisebb mértékben, de továbbra is fennálló munkaerőhiány.

Az összeállítás szerint a legtöbb régió fizikai átlagórabérei között nincs jelentős eltérés, ez az érték az 1800–2000 forint közötti sávban mozog. Lefelé Észak-Magyarország lóg ki a mezőnyből az 1700 forint körüli szintjével. Felfelé Közép-Dunántúl, illetve Közép-Magyarország és a főváros tér el az átlagtól: az előbbi régióban 2200 forint, az utóbbi területeken pedig már elérte a 2750 forintos szintet is az órabérek átlagos nagysága.

Fizetésemelés: idén sokan csalódni fognak

Tavaly a munkavállalók csupán fele számított béremelésre, de végül a munkáltatók közel háromnegyede döntött emellett. Mostanra változott ez az arány: többen remélnek emelést, mint ahányan várhatóan kapni fognak – derül ki a Profession legfrissebb kutatásából.

A Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég ezzel egy időben több mint 60 nemzetközi cég magyarországi leányvállalatánál dolgozó, csaknem 500 középvezető béradatait vizsgálta meg. 

A 800 ezer és 1,2 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottaknál a béremelkedés mértéke idén az első negyedévében átlagosan 10,3 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva.

Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere a közleményben rámutatott, hogy a 10 százalék feletti bérnövekedés biztosítja a reálbérek újbóli masszív, 6-7 százalékos emelkedését, ezzel párhuzamosan alacsony szinten tartja a fluktuációt: a kilépési forgalom ebben az időszakban 2 százalék alatt maradt.