Hivatalában fogadta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter annak a 13 hazai cégnek a felsővezetőjét, amelyek a Financial Times 8. éves rangsorolása alapján Európa leggyorsabban növekvő gazdasági társaságai közé tartoznak – közölte csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

NAGY Márton
Fotó: Mónus Márton / MTI/ Nagy Márton

A brit gazdasági lap ranglistája a 2019 és 2022 közötti százalékos árbevétel-növekedés szerint rangsorolja az európai gazdasági társaságokat és ezek közül az első ezret tünteti fel, a listára idén legalább 36,9 százalékos éves növekedéssel lehetett felkerülni. A listára való kerülés feltétele volt az, hogy a vállalatok 2019-ben legalább 100 ezer, 2022-ben pedig legalább 1,5 millió euró árbevétellel rendelkezzenek, és eredményeiket saját belső teljesítményük segítségével érjék el.

A legjobb magyar cégek az európai élmezőnybe is beférnek

A magyar vállalatok közül három a lista első 100 helyére is be tudott kerülni, közülük 

az első a 40 országban több mint 10 ezer ügyféllel bíró tech startup, a Taxually Kft. lett, amely a vizsgált időszakban 318,6 százalékos növekedést tudott elérni, így 2022-ben már 10,6 millió euró árbevétele volt, ami az FT listáján a 11. helyre volt elég.

A második magyar cég a 18. helyet érte el a brit lap listáján, ez az innovatív, fenntartható és környezetbarát konténerek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével foglalkozó Continest Technologies Zrt., aminek 282,9 százalékkal bővült az árbevétele. A top100-ba még a logisztikai és konténerszállítmányozási szolgáltatásokat nyújtó United Shipping Hungária Kft. 191,4 százalékos növekedésével tudott bekerülni, ez a teljesítmény a 65. helyre volt elég.

A ranglista további magyar helyezettjei a DATAPAO Kft. (328. hely 83,7 százalék), a Maraelite Kft. (568. hely 57,3 százalék), az Abylon Consulting Kft. (649. hely 51,2 százalék), a Cool4U Kft. (661. hely 50,8 százalék), a Pallet Solution Kft. (751. hely 46,8 százalék), a LAKÓGÉP Kft. (775. hely 45,6 százalék), az EXPLEO Kft. (807. hely 44,3 százalék), a V-INOX Outlet Kft.(861. hely 41,4 százalék), a ZMT HUNGARY Kft. (873. hely 41,2 százalék), valamint az mcule.com Kft. (949. hely 38,8 százalék) voltak.

A tárcavezető kifejezte elismerését a cégek által elért eredmények kapcsán és biztatta őket, hogy folytassák munkájukat és nemzetközi terjeszkedésüket, egyszersmind kiemelte, hogy Magyarországnak több hasonló gyorsasággal növekvő innovatív, magas hozzáadott értéket teremtő és a külpiacokon is sikeresen érvényesülő vállalatra van szüksége. Ugyanis Nagy Márton szerint gazdaságunk duális szerkezetének oldására a kifektetések és az exportképes kkv-k számának bővülése jelenti a megoldást.

A vállalatok a kormány stratégiájában is kulcsszerepet kapnak

Elmondása szerint az NGM is ezt szem előtt tartva alkotta meg a kormány új versenyképességi stratégiáját, amely 6 kiemelt ágazatra, a járműiparra; az élelmiszeriparra; az egészségiparra; a vegyi-, acél és műanyagiparra; az információs és kommunikációs technológiákra; valamint a kreatíviparra fókuszál.

Nagy Márton szerint a versenyképességi stratégia a vállalatok stratégiája, annak kidolgozása során közel 1300 piaci szereplő véleményét kérték ki, ugyanis 

a gazdaságot és a versenyképességi kérdéseket nem szabad felülről szemlélni, konkrét intézkedésekre van szükség, 

ezért a kormány munkája során számít a 13 leggyorsabban növekvő hazai cég javaslataira, meglátásaira is.

Nagy Márton az is megismételte, hogy a kormány az tavalyi eredményes leküzdését követően 2024-ben újraindítja, 2025-ben pedig tovább növeli a ütemét, a kormány várakozása szerint idén a 2,5 százalékkal, jövőre pedig 4,1 százalékkal nőhet.