BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cukorbetegség: négyszeres a daganat kockázata a cukorbetegeknél egy friss kutatás szerint

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A pécsi klinika országos kutatása megállapította, hogy a 2-es típus cukorbetegség megnöveli nemcsak a szív-ér rendszeri és a vesebetegség, hanem a daganatos betegség kockázatát is. A kutatás szerint négyszeres volt a cukorbetegekben a daganat kockázata a nem cukorbetegekkel összevetve, a fiatalok különösen veszélyeztetettek.

Országos kutatást végeztek a pécsi klinikán, ami áttörést hozott a betegségek kialakulásának összefüggésében, ugyanis a 2-es típus cukorbetegség megnöveli nemcsak a szív-ér rendszeri és a vesebetegség, hanem a daganatos betegség kockázatát is – írja a Pécsi Tudományegyetem sajtóközleménye. 

Close-up,Of,Nurse,Lab,Technician,In,Gloves,,Using,Painless,Scarifier
Cukorbetegség: kiemelt jelentőségű a cukorbetegek rendszeres rákszűrése / Fotó: Shutterstock

 

Nagyon jelentős a daganat kockázata

A közlemény emlékeztet arra, hogy a Magyar Diabetes Társaság (MDT) napokban megjelent közleményében leírja, hogy az egész országra kiterjedő vizsgálatában évente újonnan felfedezett 50 ezer 2-es típusú cukorbeteget vetett össze hétmillió nem cukorbeteggel. Azt találták, hogy több mint négyszeres volt a cukorbetegekben a daganat kockázata a nem cukorbetegekkel összevetve. 

A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrologia, Diabetologia Centrum vezetésével zajlott. A munkacsoport vezetője, dr. Wittmann István professzor kiemelte, hogy különösen figyelemreméltó volt, hogy a cukorbetegcsoportban a fiatalabb korosztályban nagyobb volt a kockázatkülönbség, mint az idősekében. Hozzátette: „A legnagyobb kockázatkülönbség a hasnyálmirigy-, a máj- és a veserák esetében volt megfigyelhető (17,43-szoros, 8,81-szoros illetve 6,67-szoros). A daganat előfordulása csökkent az elmúlt években a nem cukorbetegek körében, de a cukorbetegeknél nem változott az arány” – hangsúlyozta a professzor.

Az egyik legfontosabb megállapításnak az bizonyult, hogy a 2-es típusú cukorbetegség felfedezése utáni fél éven belül javasolt a daganatok szűrésének elvégzése.

Vagyis a fiatalabb, 2-es típusú cukorbetegek esetében, különösen a cukorbetegség felfedezése után, elsősorban a hasnyálmirigy-, a máj- és a veserák szűrése kiemelten fontos, de más daganatféleségek keresése is fontos lehet. Az időben felfedezett elváltozás ugyanis nagyobb eséllyel gyógyítható sikeresen – hívják fel a figyelmet a pécsi klinika szakemberei. 

A Figyelő konferenciák rendezvénysorozat keretében a Mediaworks Hungary Zrt. a Napidoktor támogatásával egészségügyi konferenciát rendez Csak egészség legyen! címmel. A május 28–29-i kétnapos konferencián olyan fontos témákról is lesz szó egyebek között, mint a paradigmaváltás az egészségügyben, a gyógyszeripar kitörési pontjai, a mesterséges intelligencia szerepe és a korszerű táplálkozás.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.