BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordszintre duzzadt Magyarország aranytartaléka

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Magyar Nemzeti Bank a hosszú távú célokat szem előtt tartva döntött az emelés mellett. Magyarország aranytartaléka 110 tonnára nőtt.

Magyarország hosszú távú nemzetstratégiai és gazdaságstratégiai céljait figyelembe véve a Magyar Nemzeti Bank (MNB ) az aranytartalék 94,5 tonnáról 110 tonnára emeléséről döntött. Az aranytartalék növelését elősegítette azt is, hogy tovább erősödtek azok a világgazdasági, geopolitikai és tőkepiaci folyamatok, amelyek az utóbbi években az arany szerepének felértékelődéséhez vezettek – írta hétfői közleményében a jegybank.

Gold,In,Vault,Or,Gold,In,Room,With,Gold,Bars,
MNB aranytartalék
Az MNB 110 tonnára emelte a magyar aranytartalékot / Fotó: Shutterstock

A közleményben emlékeztetett, hogy az arany a történelem során számos funkciót töltött be a különböző pénzügyi rendszerekben. Hatékonyan egészíti ki a devizatartalékot normál piaci körülmények között is. A pénzügyi és geopolitikai bizonytalanság fokozódásakor, szélsőséges piaci környezetben az arany menedékeszköz és értékmegőrző funkciójának kiemelt jelentősége van, erősítheti az országgal szembeni bizalmat, támogathatja a pénzügyi stabilitást. A felsorolt előnyös tulajdonságainak köszönhetően az arany továbbra is az egyik legfontosabb tartalékeszköznek számít a világon.

A központi bankok arany iránti kereslete is ezt támasztotta alá az elmúlt években: a jegybanki vásárlások 2021–2022-ben is emelkedtek, 2022-ben történelmi csúcsot értek el (1082 tonna), majd 2023-ban attól némileg elmaradva, de szintén 1000 tonnát meghaladó volt a keresletük.

A Magyar Nemzeti Bank 1924-es alapítása óta tart aranytartalékot, ennek állománya az évtizedek során jelentős ingadozásokon ment keresztül.

Az alapításról a második világháborúig folyamatosan emelkedett a készlet, majd a háború végén az MNB legendás Aranyvonatán nagyjából 30 tonna súlyú aranytömböt és aranypénzt menekített ki a jegybank az ausztriai Spital am Pyhrnbe. A háborút követően az aranytartalék visszakerült Magyarországra, és fedezetként támogatta a magyar gazdaság stabilizációját és a pénzügyi konszolidációt a forint bevezetésekor. A rendszerváltás idején Magyarország aranytartaléka több lépcsőben minimális, mintegy 3,1 tonnás szintre csökkent.

Az elmúlt években azonban újból elkezdte növelni az aranytartalékot a jegybank. 2018-ban több mint tízszeresére, 31,5 tonnára növelte, majd 2021-ben megháromszorozta, 94,5 tonnára emelte az állományát. Az aranytartalék jelenlegi, 110 tonnára növelésével az MNB folytatta a 2018-ban megkezdett aranyvásárlási folyamatot a hosszú távú nemzetstratégiai célok elérése érdekében. 

A magyar aranytartalék ezzel rekordszintre emelkedett. A régiós jegybankok mezőnyében az aranytartalék növelésével Magyarország egy főre jutó aranytartaléka 0,32 unciáról 0,37 unciára nőtt, amivel a kelet-közép-európai régióban jelenleg a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal rendelkezik.

Úgy veszik a jegybankok az aranyrudakat, mint a cukrot

Az indiai központi bank mellett a lengyel jegybank is kiemelkedő aranyvásárlóvá lépett elő. Az Arany Világtanács szerint a lengyel pénzintézet 19 tonna nemesfémet vásárolt csak a második negyedévben.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.