BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Grammy-díjra jelölhetik a világzenét játszó magyar zenekart

A legkomolyabb presztízsű zenei elismerésre, a Grammy-díjra terjesztettek fel egy magyar zenekart, a Söndörgő együttest, amelyre már régen nem volt példa. Novemberben dől el sikerül-e jelölésre váltaniuk a felterjesztést, magát a Grammy-díjat februárban adják át az arra érdemeseknek.

Amerikai kiadója terjesztette fel Grammy-díjra a délszláv zenét játszó Söndörgő együttest. Ez még nem hivatalos jelölés, de óriási megtiszteltetés, és az első lépés a rangos kitüntetés felé – írta az Index, amelynek podcastjéban vendégeskedett a zenekar két tagja, Eredics Áron és Eredics Salamon, akikkel többek között az elismerést kiváltó Gyezz című lemezről beszélgettek.

Grammy-díj
Amerikai kiadója két kategóriában is felterjesztette Grammy-díjra a délszláv zenét játszó Söndörgő együttest / Fotó: Index

A Grammy-díjra felterjesztett együttes vezette szeptemberben az európai világzenei listát 

A podcast műsorban elhangzott, 

tíz éve nem volt példa arra, hogy magyar együttes vezesse a World Music Charts Europe (WMCE) rangos világzenei toplistát, ez szeptemberben a Söndörgő zenekarnak sikerült. 

Egyébként tíz éve is ők értek a csúcsra, előttük Lajkó Félix, illetve Sebestyén Márta volt még listavezető.

Hogyan került a Grammy-jelölés közelébe a magyar zenekar?

A műsorból kiderült, hogy a rangos európai világzenei ranglistára is titkos szavazással lehet felkerülni, de a Grammy-díjra való jelölés még ennél is titkosabban zajlik. 

A Söndörgőnek sikerült bekerülnie egy olyan amerikai kiadóhoz (GroundUP Music), amely méltónak tartotta a lemezüket arra, hogy felterjessze – két kategóriában is – a díjra: hogy a következő körben kik jutnak tovább, az novemberben dől el, 

az pedig már csupán a februári Los Angeles-i gálán derül ki, hogy végül ki kapja meg a díjat.

Érdekes, hogy sokáig a magyar származású Solti György karmester tartotta a csúcsot 31 Grammy-díjjal, egészen 2023-ig, amikor is az amerikai Beyoncé letaszította a trónról a maga 32 díjával, természetesen eltérő kategóriákban. 

Jelölést kapott 

  • Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar karmestere, 
  • Schiff András zongoraművész meg is kapta a kitüntetést 1990-ben, 
  • világzenei kategóriában pedig Sebestyén Márta rendelkezik Grammy-díjjal a Deep Forest 1995-ös, Boheme című albumán való szereplésnek köszönhetően.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.