Ahogy arról korábban a Világgazdaság is beszámolt, hétfő délután a floridai Mar-a-Lagóban Orbán Viktor miniszterelnök tárgyalást folytatott Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal. A megbeszélésen a magyar delegáció tagjaként Szijjártó Péter külügyminiszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG csoport elnöke is részt vett.
A megbeszélés egyik kulcspontja a 4iG csoport HUSAT1 műholdprogramjának bemutatása volt, amely Közép-Kelet-Európában az első magánkezdeményezésben és finanszírozásban megvalósuló, távközlési és földmegfigyelési műholdas képességek fejlesztésére irányuló program.
Ennek alapját, a 4iG csoport és a Remred zöldmezős beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja, ahol legfeljebb 400 kilogramm össztömegű, alacsony, Föld körüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól. A felek 4iG csoport műholdprogramja kapcsán érintették a mesterségesintelligencia-fejlesztés, valamint a magyar–amerikai kereskedelmi és technológiai területeken lehetséges együttműködéseket is.
A SpaceX felbocsátási szolgáltatásai, valamint további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségek is szóba kerültek. Mint ismert, Elon Musk a SpaceX űrkutatási vállalatnál is irányító pozíciót tölt be alapító-vezérigazgatóként.
A találkozó kapcsán Jászai Gellért, a cégcsoport elnöke hangsúlyozta, hogy a baráti légkörben folytatott megbeszélés az első fontos lépés a felek közötti együttműködés kiterjesztésében, amely jótékony hatással lehet az új technológiák meghonosításában, illetve a tengeren túli gazdasági kapcsolatok fejlesztésében.
Pár hónapja újabb érdekeltséggel jelent meg hazánkban Elon Musk. Október közepén bekerült a magyar internetszolgáltatás kínálatába a Starlink – tudatta az amerikai céget viszonteladóként Magyarországon képviselő Vannet Telekommunikációs Kft. Az Elon Musk tulajdonában lévő Starlink világhírű technológia, egészen pontosan egy műholdprojekt vagy műholdsereg.
A pécsi bejegyzésű Vannet Kft. kínálja elsőként üzleti ügyfeleknek magyar nyelvű támogatással a Starlink műholdas internetszolgáltatását.
Mint közleményükben fogalmaztak, a gyors és rövid késleltetésű technológia a rossz internetellátottságú helyeken és másodlagos, backup szolgáltatásként is új perspektívát nyit a felhasználók számára. A műholdas internettel kapcsolatban a legismertebb tény, hogy a földi infrastruktúrától függetlenül képes tényleg tökéletes lefedettséget biztosítani egy adott területen. Ennek megfelelően alakult ki a felhasználási köre.
Magyarországon európai mércével mérve is meglehetősen jó a lefedettség, ennek ellenére még mindig maradtak fehér foltok: azok a területek, ahová nem értek el a kábelek, és kívül esnek az átjátszótornyok hatósugarán is.
Másrészről gyakran használják másodlagos internetkapcsolatnak azok a cégek, akik nem akarják megkockáztatni, hogy az adatforgalom bármilyen okból történő leállása miatt káruk keletkezzen. Erre a célra logikus módon nemcsak másik szolgáltatót, másik technológiát is célszerű választani.
Az üzleti ügyfelek tehát immáron magyar céggel szerződve is hozzáférnek a Starlinkhez. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy magyar nyelvű terméktámogatás és ügyfélszolgálat is biztosított. Hogy mennyiért, milyen díjak mellett, arra nem tért ki a Vannet.
A műholdas internetnek azonban vannak bizonyos műszaki korlátjai. Például jellemzően valamennyi ügyfél adatforgalma egyetlen műholdon keresztül bonyolódik, ami korlátozza a felhasználható sávszélességet. Erre a piacra robbant be Elon Musk és a Starlink.
A Starlink vonzerejét adó technológia azért forradalmi, mert nem egyetlen műholdon keresztül történik az adatátvitel, hanem több ezren. Az így nyert előnyök versenyképessé teszik a földi telepítésű megoldásokkal.
A szolgáltatás például képes akár 350 megabites sávszélességet biztosítani
a felhasználóknak, és mivel a műholdak a szokásosnál jóval közelebb keringenek a Földhöz, ezért nagyon rövid a késleltetés. A netkapcsolat alkalmas gyakorlatilag mindenre, amit a hagyományos megoldások tudnak. Beleértve nagyméretű adatállomány fel- és letöltését és a videókonferenciákat is. Ezekkel a paraméterekkel a hazai vállalkozások legnagyobb részének az igényeit képes kielégíteni.
Néhány éve Magyarország is rajta volt azon a listán, amely alapján Elon Musk cége a soron következő gyárépítését mérlegelte. Akkor végül Németország lett a befutó, de a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) világossá tette, hogy a magyar Tesla-misszó nincs lezárva. Ésik Róbert akkori vezérigazgató arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy a cégnek a német gyárépítés mellett
lesz még beruházási döntése Európára vonatkozóan.
Ezért változatlanul arra törekszenek hogy Magyarország ajánlatát megjelenítsék a Teslának, hogy a jövőbeni projektekről is tudjanak érdemben tárgyalni. „Szerintem lehet folytatása ennek a kapcsolatnak, már csak azért is, mert az elmúlt öt évben fontos referenciákat szereztünk a járműipar két legnagyobb megatrendjében: az elektromobilitásban és az önvezető autók területén” – mutatott rá.
Hogy mennyi esély volt arra 2019-ben, hogy a Tesla Magyarországra jöjjön, az a projekt bizalmas minősítése miatt hivatalosan nem derült ki. De az biztos, hogy a Tesla nem került le a HIPA térképéről. Már pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez idővel akár gyümölcsöt teremhet.
Elég csak a Jaguar-Land Rover 2015-ös döntését felidézni, amely fájó volt Magyarország számára, de annál nagyobb volt az öröm, amikor a cég három évvel később a kontinentális mérnöki és beszerzési központját Budapestre hozta. Ennek kapcsán Ésik Róbert úgy fogalmazott, hogy a supercharger-hálózattal a Tesla már meg is jelent a magyar piacon, a cég stratégiáját és portfólióját nézve pedig további kapcsolódási pontok is elképzelhetők.
A Supercharger a Tesla gyorstöltő technológiája, amit az elektromos autóihoz épít ki. A hálózat még 2012. szeptember 24-én indult el, tavaly decemberben már több mint 40 ezer töltő üzemelt kis híján 4500 állomáson. Észak-Amerikában 1772, az ázsiai/csendes-óceáni térségben 1801, Európában pedig 897 állomást építettek ki. A Tesla hivatalos honlapja szerint Magyarországon jelenleg tíz állomás működik.
Az elmúlt hónapokban Musk Trump egyik legnagyobb támogatója és donorja lett, de az üzletember nemcsak pénzzel segítette Trump kampányát, hanem megjelent a politikus mellett különböző rendezvényeken, továbbá saját kampánygyűléseket is szervezett.
Az azóta ismét elnöknek választott Trump szemmel láthatóan bízik a milliárdosban és számít is a tanácsaira, a Tesla-vezér több olyan telefonos tárgyalásba is bekapcsolódott, amelyet Trump vezető politikusokkal folytatott, így például Volodimir Zelenszkij ukrán vagy Aleksandar Vucic szerb elnökkel.
Musk emellett fontos pozíciót is kaphat a formálódó új Trump-kormányban: őt és egy másik üzletembert, Vivek Ramaswamyt jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére a leendő elnök.
A november 5-én másodszor elnökké választott republikánus politikus közleménye szerint a két jelölt közösen dolgozik majd a kormányzati bürokrácia csökkentésén, a túlterjeszkedő törvényi szabályozás egyszerűsítésén, valamint a pazarló kiadások visszavágásán és szövetségi ügynökségek átalakításán.
Elon Musknak a már említett Tesla és a Starlink mellett számos más cégben is vannak érdekeltségei: ezek közül a legismertebb talán a SpaceX űripari vállalat, de 2022 óta ő a tulajdonosa a korábban Twitter néven ismert közösségi portálnak, az X-nek is. Évek óta a világ leggazdagabb emberei között tartják számon, a Bloomberg legtehetősebbeket felvonultató listájának aktuális kiadásán ő az első, vagyonát a lap 384 milliárd dollárra becsüli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.