BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összesen 1410 milliárd forintot kaphatnak a magyar vállalkozások – több százmilliót vissza sem kell fizetniük

Teljessé vált a Demján Sándor program támogatási palettája.

Az Új gazdasági akcióterv részeként meghirdették a kkv-k fejlesztését célzó Demján Sándor program hitel-, tőke- és vissza nem térítendő támogatási részleteit. A program keretében a kormány 2025-ben összesen 1410 milliárd forinttal segíti a hazai vállalkozások fejlesztéseit – olvasható a nemzetgazdasági minisztérium közleményében.

young craftswoman smiling and texting, kkv
vállalkozás
Teljessé vált a Demján Sándor program támogatási palettája / Fotó: Getty Images

A kis- és középvállalkozók exporttevékenységét támogató hitel- és kifektetést támogató tőkeprogram elemeinek meghirdetésével teljessé vált a 21 plusz 1 pontos Új gazdasági akcióterv részeként megvalósuló, kkv-kat célzó Demján Sándor program 8 plusz 1 pontos termékpalettája.

A vállalkozások 2024 novembere óta már a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékos kamat mellett igényelhetik a Széchenyi-kártya program beruházásihitel-elemeit, amihez a Garantiqa az első évben kezességvállalási díjat sem számít fel. Ezzel a vállalkozások finanszírozási költségei negyedével csökkenhetnek. Az uniós programok egy része is rendelkezésre áll a cégek beruházásainak támogatására, az egész ország területén elérhető nullaszázalékos hitel is ezt a célt szolgálja.

Az elmúlt egy hét bejelentéseit követően, a program főbb elemei és az általuk kínált lehetőségek ismeretében a hazai kkv-k elkezdhették a felkészülést és az előregisztrációt az alábbi programokra:  

  • A Demján Sándor tőkeprogram keretében a gyors növekedést tervező vállalkozások a piaci tőkebefektetések minimális hozamelvárásának feléért, csak évi 5 százalékos kamattal juthatnak 6 éves időtartamra 100-200 millió forintos fejlesztési forráshoz.
  • Az 1 plusz 1 KKV Beruházásélénkítő támogatási programban a cégek 5–200 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a fejlesztéseikhez és eszközbeszerzéseikhez abban az esetben, ha a beruházás költségeinek legalább 50 százalékát saját forrásból (vagy hitelből) maguk biztosítják.
  • A „Minden vállalkozásnak legyen honlapja” program keretében a mikro- és kisvállalkozások 2 éves időtartamban minimum 400 ezer, maximum 1,5 millió forintos összegben kaphatnak támogatást digitális jelenlétük erősítésére – weboldal, közösségimédia-oldal vagy webáruház létrehozására, működtetésére. 
  • Az EXIM Magyarország exportáló vállalkozásoknak és beszállítóiknak kínált hiteltermékei (Jövő Exportőrei Beruházási és Zöld Beruházási Hitel, Exportélénkítő Beruházási Hitel és Exportélénkítő Lízing) forintalapon vagy devizában kedvező kamatozás mellett segítik a hazai vállalkozások exportjának felfutását. 
  • A Kifektetési tőkeprogram és az ezt akár kiegészítő EXIM Kifektetési Hitel a külföldi üzleti lehetőségek (cégfelvásárlás, új piacra lépés) gyors kiaknázását teszi lehetővé. 

A fenti programokra a vállalkozások a következő év elején tudnak majd jelentkezni. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.