BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszakapnak energetikai fejlesztésre is az iparűzési adóból a kkv-k

Ötven-ötvenmillió forintos pályázati alapot hozott létre a helyi vállalkozók támogatására három fővárosi kerület. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésére és aktív támogatásával lezajlott pályázatokat értékelő fórumon elhangzott, hogy mindenhol sikerült felülemelkedni a pártpolitikán és együttműködni a helyi kkv-k érdekében. További 10 kerületben jöhet létre hasonló, energetikai fejlesztéseket segítő alap.

Több kerület is nyitott volt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésre, három polgármester pedig képviselő-testület elé vitte, amelyek elfogadták és életre hívták azt a vállalkozói alapot, amely többek közt az energetikai korszerűsítést szolgáló beruházásokban támogatja a helyieket.

támogatás vállalkozóknak
Polgármesterek és a kamara vezetői értékelték az önkormányzati vállalkozói alapok működését / Fotó: Sándor Tünde / Világgazdaság

Helyi adókból lesz támogatás vállalkozóknak

A helyi adókból újratöltődő alapba 2024-ben 50-50 millió forintot csoportosított át a költségvetésükben elkülönített céltartalékból a VIII., a X. és a XXII. kerület képviselő-testülete idén.

A sikeres kerületi pályázatokkal kapcsolatos tapasztalatok értékelésére a BKIK által szervezett csütörtöki fórumon az innovációt támogató három kerületi polgármester és a pályázaton részt vett vállalkozók is jelen voltak a kamara székházában.

Itt Balogh Ádám, a BKIK általános alelnöke hangsúlyozta a kkv-szektor jelentőségét a gazdaságban, mondván

  • a foglalkoztatás 70 százaléka, 
  • a GDP-hez való hozzájárulás 50 százaléka kötődik hozzájuk.

A kamara meghirdette a vállalkozók reneszánszát, a vállalkozókhoz visszatérést, miközben a kormányzat és az önkormányzatok is egyre több kkv-kat segítő programot hirdetnek, a vállalkozások nagyon fontosak.

Több lábon álljon a növekedés

Fontos az is, hogy minél több helyről tevődjön össze a GDP növekedése, az annál stabilabb. 

Fontos, hogy legyen valódi értékteremtő növekedés, minél több gazdaságot élénkítő program, a helyi támogatásokban, illetve fejlesztések ösztönzésében a kamara és az önkormányzatok együtt tudjanak működni.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 

  • két esetben teljes körű lebonyolítóként, 
  • egy esetben aktív közreműködőként támogatta a folyamatokat, aminek során 150 millió forintot mozgatott meg a három kerület.

A kamara bevonásával ezt a pénzt közvetlenül vállalkozóknak adták, versenyképességük javítására, és ők további legalább 150 millió forintot tettek ehhez hozzá, amiből zömében helyi vállalkozások által végzett beruházásokat finanszíroztak.

A vállalkozók nem segélyre szoruló emberek, ők kőkeményen küzdenek és harcolnak a nehézségekkel, amiben támogatásokkal lehet és kell őket kitartásra, fejlesztésekre ösztönözni. 

A beruházást segítő programokat az önkormányzatoknak is érdemes támogatni, hiszen a helyben élő és a helyieket kiszolgáló cégeket segítik vele – hangzott el.

A vállalkozók és az önkormányzatok egymásra utaltságban és sorsközösségben vannak, a Covid időszaka ebben komoly tapasztalatokat adott – összegezte Pikó András, a VIII. kerület polgármestere.

Józsefvárosban a pályázatot finanszírozó vállalkozói alap létrehozása során a szabályszerűség, kiszámíthatóság, viszonosság és tisztelet volt az alap, amire a rendszer felépült. A VIII. kerületben 

rábízták a pályáztatást a BKIK-ra, ami nagyon jól működik,

a polgármester ugyanis nem hisz abban, hogy mindent felülről kell irányítani.

Kőbányán tavaly írták ki először a vállalkozásonként maximum egymillió forintot jelentő támogatási pályázatot, aminek 30 millió forintos keretére először 12 jelentkező volt – mondta Kovács Róbert Antal polgármester. Idénre finomhangolták és szélesítették a rendszert, így már majdnem 60 pályázó jelentkezett, de a 30 milliós eredeti keretet 56 millióra egészítették ki, így szinte minden pályázatot támogatni tudtak. 

A pályázatértékelésen a három polgármester mindegyike elmondta, hogy jövőre is újratöltik a keretet.

Sőt, 

az 50 százalékos támogatási intenzitású, energetikai beruházásra, és kapacitásfejlesztésre, profilbővítésre egyaránt kérhető támogatásra 

a VIII. kerület például a jövő évtől a mindenkori iparűzési adóbevétel fél százalékát, de legalább 50 millió forintot fordít ebben a ciklusban, erről a döntés már megszületett – mondta Pikó András polgármester. 

BKIK
Minden érintett kerület polgármestere és a BKIK illetékesei is értékelték a pályázatokat / Fotó: Sándor Tünde / Világgazdaság

A XXII. kerületben az 50 milliós keretből idén 36 vállalkozást tudtak támogatni, ott a klímavédelem került a fókuszba, de nagyon tág lehetőségeket biztosító pályázati rendszer írtak ki – mondta Karsay Ferenc polgármester, aki ugyancsak arról tájékoztatott, hogy továbbviszik a vállalkozói alapot. Széles a támogatott tervek skálája, épület, szoftver, termelőeszköz fejlesztése egyaránt támogatható, mindaz, amit a helyi vállalkozás a továbblépéshez fontosnak tart.

A helyi vállalkozók energiahatékonysági fejlesztéseit segítő, 

a kamara bevonásával működő alap létrehozásáról további 10 fővárosi kerület képviselőjével zajlanak a tárgyalások

– válaszolta a Világgazdaság kérdésére Szatmáry-Jähl Angéla, a BKIK elnökségi tagja.

A jó példával szolgáló, sikeres pályázati rendszer a résztvevők egyöntetű megítélése szerint sikeres, és jó példával szolgál arra, hogy minden oldal képes jó cél érdekében a pártpolitikán felülemelkedve együttműködni. A helyi vállalkozások segítése tipikusan ilyen terület és feladat – derült ki a fórumon. 

Demján Sándor Program: 50 milliárd keretösszegű beruházásösztönző támogatást indít a kormány

Hamarosan indul a magyar cégeknek meghirdetett, beruházásösztönző pályázat. A tervek szerint ötszáz magyar kkv részesülhet támogatásban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.