BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A ChatGPT írta az önéletrajzát? Lehet, hogy baj lesz belőle

Január és a február a legjobb hónap az álláskeresésre, ugyanis a cégek az év első két hónapjában veszik fel a legtöbb új munkatársat. A legjobb helyekért éles a verseny, létfontosságú, hogyan tud a jelentkező kitűnni a munkaerőpiacon, ezért sokan ChatGPT-vel íratják az önéletrajzot. De nem biztos, hogy jó ötlet így kezdeni az álláskeresést. Az online jelenlét és a kapcsolati hálózat folyamatos építése viszont elkerülhetetlen a sikerhez.

Az álláskeresésnek eltérő motiváció lehetnek, kutatások szerint az álláskeresők kétharmada számára a két legfontosabb szempont a munka és a magánélet egyensúlya és a versenyképes fizetés. A szakemberek azt mondják, leegyszerűsíti az álláskeresést, ha felismerjük és megértjük a prioritásainkat: legyen szó a rugalmasságról, a szakmai fejlődésről vagy a vonzó vállalati kultúráról. Ha váltáson gondolkodik, keresse azokat az iparágakat, amelyek komolyabb előrelépést és rugalmas munkavégzést kínálnak. A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy vannak olyan ágazatok – például a logisztika –, amelyeket az emberek 90 százaléka figyelmen kívül hagy, mégis kifejezetten jó állásokat lehet találni, és elérhető a munka és a magánélet egyensúlya is. De a ChatGPT-t okosan használja!

ChatGPT , álláskeresés, munkaerőpiac
Álláskeresés: az önéletrajz írásában segíthet a ChatGPT, de ne vele írassa meg a teljes szöveget / Fotó: A9 Studio / Shutterstock

Álláskereséskor frissítse önéletrajzát a maximális hatás érdekében

Az önéletrajz az első lehetőség, hogy jó benyomást keltsen a potenciális munkaadókban. Hogy kitűnjön a többi pályázó közül, legyen tömör és koncentrált. A szakértők azt tanácsolják, kerülje a túlságosan gyakran használt, és már elcsépelt kifejezéseket, mint a szorgalmas, csapatjátékos, céltudatos, használjon inkább olyan aktív kifejezéseket, amelyek bemutatják a teljesítményét, mint például elértem azt, vezetésemmel ez történt, elértük azt, hogy.
Elegendő az elmúlt tíz évre koncentrálni, az ott szerzett tapasztalatokat és munkaköreit ismertesse. Egyszerűsítse önéletrajzának formázását, hogy könnyebben olvasható legyen. Egy tiszta, jól strukturált önéletrajz segít túljutni a jelentkezők nyomkövető rendszerén, és felkelti a HR-szakemberek figyelmét.

Nem kell minden állásra jelentkezni

Ahelyett, hogy beküldené rengeteg helyre ugyanazt az általános életrajzot, tanulmányozza át a hirdető vállalatokat vagy cégeket, és válogasson, melyik meghirdetett állás van összhangban a karriercéljaival és személyes értékeivel. Mindig igazítsa jelentkezését az adott szerepkörhöz és munkáltatóhoz. A fókuszált álláskeresés növeli az esélyét arra, hogy olyan pozíciót szerezzen, amely izgalmas és megfelel a készségeinek, míg a tömeges jelentkezések gyakran rossz eredményekhez vezetnek. Az online jelenléte kulcsfontosságú az álláskeresésben. Győződjön meg róla, hogy LinkedIn-profilja naprakész, és ugyanazokat az információkat tartalmazza, mint az önéletrajz. Az optimalizált LinkedIn-profil növelheti az esélyt, hogy a toborzók megtalálják. A professzionális arculat megőrzése érdekében tisztítsa meg személyes közösségi médiafiókjait. Vegyen részt rendszeresen az iparággal kapcsolatos konferenciákon, hogy javítsa láthatóságát és építse ki szakmai hálózatát.

Hálózatépítés nélkül nem megy a munkakeresés sem

A hálózatépítés továbbra is az egyik leghatékonyabb eszköz az álláskeresésben. Akár iparági szakemberekkel lép kapcsolatba a LinkedInen, akár rendezvényeken vesz részt, akár a szakterületén dolgozókkal kontaktol, a hálózatépítés ajtókat nyit meg. Sőt értesülhet a nem publikus munkalehetőségekről is. Minél több ponton csatlakozik szakmai hálózatokhoz, annál valószínűbb, hogy még azelőtt értesül az állásokról, mielőtt azok megjelennének, és értékes ajánlásokat kap az iparágban dolgozóktól. Valójában egyes szakértők szerint az emberek 70–85 százaléka a hálózatépítés révén talált állást, ennek van a leginkább értelme. A vállalatok nagyobb valószínűséggel vesznek fel valakit, aki megbízható forrásból származó ajánlással érkezik.

Kérdések, amelyeket fel kell tennie magának, amikor egy álláshirdetésre jelentkezik

  • Pontosak az elérhetőségeim?
  • Egy oldalra elfér az önéletrajzom (vagy max. két oldalra, ha nagy tapasztalattal rendelkezik)?
  • Az önéletrajz minden szükséges részt tartalmaz?
  • A motivációs levél elég tömör?
  • A motivációs levél tartalmazza a munkáltatók által kiemelt összes paramétert?
  • Könnyen olvasható a szöveg? 
  • Az önéletrajz és a motivációs levél szerkezete megfelel a megpályázott pozíciónak?
  • Megfelel az álláshirdetésben szereplő követelményeknek?
  • Rendben van a helyesírás? 
  • Minden információ egyértelmű és professzionális?

Használja a ChatGPT-t az önéletrajz írásához

Azt a hibát ne kövesse el, hogy a mesterséges intelligenciával íratja meg a teljes önéletrajzot, mert vannak munkáltatók, ahol ezt nem fogadják el. De használhat mesterségesintelligencia-eszközöket – például a ChatGPT-t – önéletrajzának elkészítéséhez vagy javításához. Ezek az eszközök hatékonyan formázhatják önéletrajzát, ütősebb kifejezéseket javasolhatnak, és megmutatják az iparági szabványokat. Egyes mesterségesintelligencia-álláskereső eszközök még a munkaköri leírásokat is elemezhetik, és javaslatokat tehetnek arra vonatkozóan, hogyan szabhatja az önéletrajzát az adott szerepkörhöz.
Bár az MI-eszközök hihetetlenül hasznosak lehetnek, fontos, hogy megfontoltan használjuk őket. Az önéletrajznak továbbra is tükröznie kell egyedi hangját és tapasztalatait.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.