A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2025 januárjában közel 4,7 millióan dolgoztak hazánkban . A friss adat kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelte, hogy a foglalkoztatottság továbbra is kiemelkedő, miközben a munkanélküliség továbbra is az Európai Unió átlaga alatt van. Az idei év első hónapjában a munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,7 ezer fővel mérséklődött.
A szaktárca szerint az aktuális munkaerőpiaci folyamatok azt jelzik, hogy fokozatosan egyre több olyan munkavállalónak sikerül elhelyezkednie, akik korábban inaktívak voltak és a foglalkoztatáspolitikai intézkedéseknek köszönhetően el tudtak helyezkedni, illetve találtak munkát. Az aktivitási ráta jelenleg is emelkedik, ami az egy évvel korábbi 78,3 százalékról 78,5 százalékra javult, míg a foglalkoztatottak száma 32 ezerrel nőtt az egy évvel ezelőtti szinthez képest.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte, hogy a foglalkoztatottak száma továbbra is magas, miközben az inaktívak és a regisztrált álláskeresők száma rekordalacsony. A kormány célja, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson, ennek érdekében indították a „Munkából munkába” programot, ami
A „Digitális Fejlesztési Program” keretében a kormány összesen 2 milliárd forinttal támogatja a hazai kkv-k versenyképességének növelését és digitális infrastruktúrájának fejlesztését. A kormány a vállalkozások megerősítésével a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor, a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
A minisztériumi kommüniké kiemelte, hogy a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében hároméves bérmegállapodás jött létre, amelynek értelmében a minimálbér 2027-re 40 százalékkal nő, a kötelező legkisebb bérek emelése pedig közel 1 millió embert érint közvetlenül. A kormány az Akcióterv keretében a jövedelmek vásárlóerejének növelését további intézkedésekkel is támogatja, a munkáshitellel a fiatalok életkezdését, a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával pedig a családokat segíti.
„A mai adatból azt még nem tudjuk, hogy mely ágazat vagy ágazatok járultak hozzá a foglalkoztatás növekedéséhez. Az elmúlt hónapokban a visszaesésben az építőipar és az ipar alacsonyabb foglalkoztatásának volt szerepe – az ipar gyenge teljesítményéről több hónapja beszélünk, ez pedig együtt jár egy kisebb munkaerőigénnyel” – fejtette ki Regős Gábor a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. A szakértő szerint a változást is lehet, hogy valamilyen kedvező folyamat okozta az iparban, erről azonban ipari termelési adatunk még nincs – a német hangulatindexek javulása lehet talán bíztató jel. Ennek megfelelően korai lenne még azt is megmondani, hogy a mostani kedvező adat egy folyamat kezdete vagy csak egyszeri kedvező érték.
Regős úgy véli, hogy ez utóbbi a keresetek alakulása és így a fogyasztás, végső soron pedig a GDP szempontjából sem mindegy, hiszen a munkáltatók csak akkor adnak érdemi béremelést, ha erre a munkaerőpiac feszessége rászorítja őket, ennek pedig a magas foglalkoztatási szint és a munkaerőhiány a kelléke. Ez különösen fontos így az év elején, egy olyan időszakban amikor az infláció a korábbi várakozásoknál magasabban alakul.
„A foglalkoztatás további bővülésére és a munkaerő kereslet erősödésére a gazdasági növekedés dinamizálódásával párhuzamosan a második fél évtől számítunk elsősorban. Ekkortól kezd majd el fokozatosan felfutni a termelés a nagyberuházásoknál (CATL, BMW, BYD), illetve a külső keresletben és ehhez kapcsolatban az iparban is ekkortól várható fordulat. A munkaerőkereslet élénkülésével az álláskeresők helyzete is javulhat, amelynek köszönhetően a munkanélküliségi ráta is fokozatosan mérséklődhet, azonban továbbra is 4 százalék felett maradhat az idei év során” – foglalta össze Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.