„Az a kérdés, hogy amit elvett a háborús infláció, azt sikerült-e visszaépíteni a bérekbe. Számunkra a legfontosabbak a kispénzűek és a középosztály” – jelentette ki pénteken, a Facebook-oldalán közzétett videójában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy 2022-ben 0 és 1 százalék közötti reálbér-emelkedés volt tapasztalható Magyarországon, de ez volt az az év, amikor az orosz–ukrán háború hatására az év végén már elkezdett fölfutni az infláció, és elkezdte fölzabálni szinte a családok jövedelmét.
Ezt követően, 2023-ban már reálbércsökkenés volt minden rétegnél, lényegében 1-2 százalék közötti reálbércsökkenés volt tapasztalható. Kiemelte, hogy a legnagyobb reálbércsökkenés a leggazdagabbaknál 5-6 százalék közötti volt.
Nagy Márton ugyanakkor megjegyezte, hogy a kormány számításai szerint 2024-ben már jelentős reálbér-emelkedés volt,
a kispénzűeknél 10 százalék fölötti, de a középrétegnél, a középosztálynál 12 százalék fölötti.
Úgy véli, hogy ha összeadnánk 2022 eleje óta az inflációt máig, és mellétennénk a béremelkedést, akkor 10 százalékkal több bért kapnánk összességében 2022 elejéhez képest, mint az infláció.
A nemzetgazdasági miniszter szerint itt azonban nem szabad megállni, a kispénzűeknek és a középrétegnek a pénzügyi helyzetét tovább kell javítani. Szerinte erről szól majd a 2025-ös év.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.