BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pár hónap és valóságos pénzeső hullik a magyar kkv-kra

Nagyon pozitív a Demján Sándor Program kkv-k körében való fogadtatása, többek között erről beszélt a Világgazdaságnak adott interjújában Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára. Jelezte, hogy most is zajlik a beruházásélénkítő program elemzése, így ha április végére lezárul a folyamat, akkor májusban az előleg kifizetésekre is sor kerülhet.

Összesen 6800-an érdeklődtek, amiből közel kétezer ügyfél adta be a pályázatát. Mivel ezek elemzése most is zajlik, április elejére érhetünk a folyamat végére, így májusban már a támogatói okiratok kiállítása és az előleg kifizetések is megvalósulhatnak mondta a Demján Sándor Program beruházásélénkítő 1+1 elnevezésű programpontjáról a Világgazdaságnak adott interjújában Szabados Richárd, a kis- és közepes vállalatok (kkv) fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára. 

kkv
Pár hónap és valóságos pénzeső hullik a magyar kkv-kra / Fotó: Vémi Zoltán

Az államtitkár kiemelte a program tőkefinanszírozási lábának jelentőségét, ami jövő hétfőn fog elindulni. Ez a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen valósul meg, ezért a kamara alapkezelője fogja a forrásokat kihelyezni a cégeknél.

Meghaladja az előzetes várakozásokat a Demján Sándor Program

Szabados Richárd szerint ez a program abból a szempontból egyedi, hogy korábban a kkv-k esetében tőkefinanszírozás nem volt jellemző. Itt 1800-an előregisztráltak, ebből a körből lesznek kiválasztva az arra érdemes vállalatok. 

El se hisszük, amit látunk 

így felelt arra a kérdésre, hogy elégedett-e a szaktárca a program fogadtatását illetően az eddigi visszajelzések alapján. Szabados Richárd emlékeztetett rá, hogy amikor nyáron elkezdték a programokat kidolgozni, akkor azt gondolták, hogy a menü, amit adnak, az ki tudja majd mozdítani az óvatosságból a cégeket. Hangsúlyozta, hogy az a több ezer érdeklődés, amit tapasztaltak, az az előzetes várakozásokat is felülmúlta.

„Szerintem tényleg igaz lesz az az állítás, hogy 2025-ben valami megváltozik a cégek oldaláról, aminek köszönhetően végre elkezdődhetnek a beruházások. Bizakodóak vagyunk” – tette hozzá.

Előre kell gondolkodniuk a kkv-knak, még a gyengébb külső kereslet mellett is

Szabados Richárd arról is beszélt, hogy a piacokat nem tudják érdemben befolyásolni, legyen szó a magyar gazdaság számára fontos francia vagy német piacról. Abban viszont tudnak segíteni, hogy a hazai vállalatokat helyzetbe hozzák, hogy azok a korszerűsítési elképzeléseiket valósítsák meg.

Egy pici előzzék meg a korukat, mert amikor sikerül kimozdítani a gazdaságot, és sokkal gyorsabb ütemben fog minden megváltozni, akkor, aki előre gondolkozott, és előre fejlesztett, vagy az amortizációt hamarabb próbálta meg új fejlesztésekkel pótolni, az előnyben lesz

mondta az államtitkár, aki szerint aki szerint a Demján Sándor Program elsődleges célja gazdasági növekedés elősegítése, ugyanakkor abban is segítőkezet nyújtanak, hogy a cégek egy méretugrást hajtsanak végre és olyan piacokra is be tudjanak törni, ahonnan korábban a méreténél fogva kiszorultak.  Szabados Richárd szerint nem feltétlen darabszámban van a probléma a hazai vállalkozásoknál, a 800-900 ezres vállalati kör kellő nagyságú Magyarország méretéhez képest. Helyette inkább minőségben kellene szintet lépniük, hogy ne csak nagyobb, hanem fejlettebbek és versenyképesebbek is legyenek.

Kellenek-e új kapacitások még a magyar gazdaságban?

Arra a kérdésre, hogy van-e szükség kapacitásnövelő beruházásokra, amikor jelentős felesleges kapacitás van a magyar gazdaságban és a kereslet is gyenge, azt mondta, hogy kapacitásnövelés akkor van terítéken, ha egy vállalat azt látja, hogy új értékesítési csatornája nyílik meg.

Mi azt látjuk, hogy azok a nagyberuházások, amelyek az év végén fognak aktiválódni, azok húzni fogják az egész beszállítói láncot

mondta a CATL, BYD, valamint BMW-gyárak termeléséről. Egyelőre a gyengébb külső kereslet miatt inkább a hatékonyságnövelő beruházások dominálnak a kkv-knál, mintegy 70 százalékban ezt tapasztalják, tehát 30 százalékot tesz ki  a kapacitásnövelés. Ez az arány azonban szerinte 2026-ban már meg fog változni és egyre inkább a zöldmezős beruházások és az új kapacitások kiépítése kerül előtérbe.

Az államtitkár szerint idén biztosan eljön a növekedési fordulat a magyar gazdaságban. Ha a Demján Sándor Programból a támogatások megérkeznek és hozzájuk teszi a saját forrásaikat is, azok a második félévben aktivizálódni fognak. 

Egy túró rudiban mernék fogadni bárkivel, hogy ez sikerülni fog

fogalmazott Szabados Richárd az idei növekedési fordulatról.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.