Azonnali ellenőrzéseket indít a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) az indokolatlan áremelések megakadályozása érdekében. A hatóság az árrést, a saját márkás termékek arányát és a mennyiségi előírásokat is vizsgálja – közölte az NKFH.
Az NKFH kiemelt figyelemmel kíséri az árak alakulását, különösen az alapvető élelmiszerek esetében. Célja, hogy a fogyasztók tisztességes áron juthassanak hozzá azokhoz az alapvető élelmiszerekhez, amelyek a mindennapi élethez szükségesek. Ennek érdekében a hatóság határozottan fellép minden indokolatlan áremeléssel szemben.
Az NKFH ezért a szakmai irányítása alá tartozó kormányhivatalokkal azonnali ellenőrzésbe kezd az árrésre, a készleten tartásra és a saját márkás termékek arányára vonatkozó előírások betartása érdekében. Az NKFH fokozott ellenőrzésekkel és célzott intézkedésekkel lép fel az árdrágítás ellen. Az NKFH kiemelten ellenőrzi az alapvető élelmiszerek, így többek között
a tejtermékek és a tojás árképzését, hogy garantálja a verseny tisztaságát, és megakadályozza a fogyasztók megkárosítását.
A hatóság szigorú ellenőrzéseket folytat majd a jelentős piaci súlyú kereskedelmi egységeknél. Az NKFH kiemelten ellenőrzi a 30 meghatározott termékkategória tekintetében, hogy a kereskedők által alkalmazott árrés ne haladja meg a 2025 januárjában alkalmazott árrés mértékét, valamint ne haladja meg a 10 százalékot.
Ezenfelül a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a saját márkás termékek arányára vonatkozó szabályok betartását is. Ugyancsak vizsgálat alá kerülnek a mennyiségi előírásokra vonatkozó rendelkezések, amely alapján naponta legalább a kereskedő által 2024-ben értékesített átlagos napi mennyiség árusítása kötelező.
Az NKFH és a kormányhivatalok az árrésre vonatkozó jogszabályok megsértése esetén termékkategóriánként 5 millió forint bírságot szabnak ki, míg a saját márkás termékek arányára és a forgalmazott termékek mennyiségére vonatkozó előírások megszegése esetén akár 2 millió forint is kiszabható lesz termékkategóriánként.
A bírságolásra naponta többször is lehetőség van, magasabb bírságösszeg meghatározásával egyidejűleg. Az ellenőrzések célja annak biztosítása, hogy az üzletek tisztességes árazási gyakorlatot folytassanak, és ne éljenek vissza piaci helyzetükkel a fogyasztók kárára.
Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök a februári, 26. évértékelőjén megengedhetetlennek nevezte, hogy a kereskedők és az áruházak az elmúlt időszakban jelentősen emelték bizonyos alapvető élelmiszerek árát.
Orbán ezért utasította Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy állapodjon meg a kereskedelmi láncok képviselőivel, és állítsák meg a drágulást. „Ha szép szóval nem megy, akkor majd megy hatósági árral” – nyomatékosította a kormány. Nagy Márton azóta többször tárgyalt a beszállítókkal és a kereskedőkkel, végül a kormány március közepétől harminc alapvető élelmiszernél vezetett be árrésstopot.
Könyörtelen a versenyhatóság: rengeteg új termékkategóriával bővül az online árfigyelő rendszer
A GVH által működtetett online árfigyelő rendszer hamarosan mintegy 20 termékkategóriával bővül. A nemzeti versenyhatóság több eljárást is folytat élelmiszer-kiskereskedelmi láncokkal szemben tiltott árrögzítés, illetve megtévesztő reklámozás gyanújával. A fogyasztók jelzései alapján több, kiskereskedelmi láncokat érintő panaszeljárás is folyamatban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.