A Mátrai Erőmű új gázüzemű blokkjára vonatkozó megállapodás 2025. február 25-i aláírása után elindulhatnak a beruházás előkészületei. Az MVM csoport megbízásából építendő létesítményre Magyarország villamosenergia-ellátása, valamint villamosenergia-rendszere egyensúlyának fenntartása miatt kiemelkedő szükség van. A kivitelezésre kiírt nyílt pályázatot a Mészáros csoporthoz tartozó Status KPRIA Zrt. vezette konzorcium nyerte meg nemzetközi versenytársak előtt. Az MVM Zrt. korábban azt közölte, hogy a projekt iránt több tucat cég érdeklődött, köztük számos külföldi. A részletekről a Világgazdaságnak a Status KPRIA vezérigazgatója, Németh Tamás nyilatkozott.
Megszületett az 500 megawattos mátrai gázblokk építésére vonatkozó megbízás. Mi a következő lépés?
A kivitelezés ideje három és fél év, amely akkor kezdődik, amikor a feltételes közbeszerzés jellegéből adódó munkakezdési engedélyt az MVM kiadja. Ez a reményeink szerint a nyár derekán történik meg, amikorra az MVM rendelkezésére áll a finanszírozáshoz szükséges forrás. (A szerződés véglegesítésére egyébként a megállapodás szerint az MVM-nek egy egész éve lenne.) Az erőmű bizonyos engedélyei már rendelkezésre állnak, például az építési és a környezetvédelmi. Az engedélyeztetés után következhet a konkrét tervezés. E téren is jól állunk, mert a pályázathoz eleve nagyon komoly szakmai anyagot kellett beadnunk. Abban már szerepelt a telepítendő turbina hatásfoka is, amelynek alapján a berendezés a világ élmezőnyébe tartozik. Ez volt a pályázat egyik legfontosabb értékelési szempontja. A projekthez az olasz Ansaldo Energia S.p.A. szállítja majd a gőzturbinát, a gázturbinát és a generátort is.
Mi lesz az egyiptomi partner feladata?
Az Elsewedey Power for Systems Projects egyrészt a tervezésért felel másik konzorciumi partnerünkkel, a West Hungária Bau Kft.-vel, másrészt számos berendezést szállít majd, például villamos berendezéseket, irányítástechnikát és villamos kábeleket. Az egyiptomi vállalat a világ egyik vezető kábelgyártója. Érkeznek tőlük továbbá főberendezések: gázkompresszor, gázellátó rendszerek és hőhasznosító kazán is. Ebből is látszik, mennyire összetett feladat egy új erőmű megépítése.
Az új blokk hidrogént is éget majd. Mi ennek a háttere?
A kombinált ciklusú gázturbinás (CCGT) erőművek
A Mészáros csoportnak van a Mátrai Erőmű területén egy naperőműve, amely a piac által éppen nem igényelt energiájával hidrogént állít elő. Ez a hidrogén – mint energiahordozó – megfelelő arányban a turbina által hasznosított földgázhoz lesz keverhető.
Honnan van a KPRIA-nak szaktudása a partnereivel elvállalt munkához?
A KPRIA (ejtése kápéria) az energetikában és az atomenergia világában nagy tapasztalattal rendelkező, csehszlovák alapítású cég volt, amely 2015-ben alapított egy magyarországi leányvállalatot, hogy azon keresztül részt vegyen atomipari projektekben, például a Paks II-ben. Ám mire a Paks II. projekt elindult, a KPRIA csődbe ment. A magyar tulajdonosokkal is rendelkező magyarországi leányvállalat viszont megmaradt. Mivel a Mészáros csoportnak vannak a Paksi Atomerőműhöz kapcsolódó érdekeltségei, a Status Next Környezetvédelmi Alap kivásárolta a magyar leányvállalat KPRIA tulajdonosait. Így került a cég nevébe a Status név, amely mögött meghagytuk a nemzetközi piacon, például Oroszországban és az arab világban már jól ismert KPRIA nevet.
Hogyan lett a paksi tervekből gázerőmű-építés?
Első lépésben a Paks II.-es vonalat szerettük volna erősíteni. Ám közben láttuk, hogy arra tart a világ, hogy gázerőművekre is szükség lesz, ezért ebbe az irányba is nyitott a cég. Elég szorosan együttműködünk például a General Electrickel, és az Ansaldóval. Ez utóbbi céggel tavaly nyáron létrehoztuk a MAEN Energetika Zrt.-t 60-40 százalékos magyar-olasz tulajdonosi aránnyal. Reményeink szerint a közép-európai régióban és a Nyugat-Balkánon sok energetikai beruházás indul. Ez új gázerőművek építését és a meglévő szenes erőművek felújítását jelentheti.
A következő években a régi szenes erőművek lecserélése várható többek között Észak-Macedóniában, Boszniában és Szerbiában is.
Az Európai Unió 2030-ra eleve szakítani szeretne a széntüzeléssel, és bár e három ország még nem uniós tag, a szénerőművek bezárása ezekben is várható a környezetvédelmi megfontolások és a szénbányák kimerülése miatt is.
Az 1853-ban alapított, tehát az energetikában hatalmas tapasztalattal és múlttal rendelkező, 88 százalékban olasz állami tulajdonban lévő Ansaldo Energiával kötöttünk egy stratégiai megállapodást is, így lett az olasz cég a beszállítónk a mátrai projektben. Az olaszok azonban a két tiszai blokk építésére nem velünk, hanem egy török céggel vállalkoztak konzorciumi partnerként. Az, hogy az Ansaldo mindkét beruházáshoz szállít, nagy előny a magyar államnak a magas műszaki színvonal és a karbantartási lehetőségek miatt is. Magyarországon ugyanis a Dunamenti Erőmű 3. blokkjának turbinájával együtt már négy Ansaldo gyártmányú gázturbina lesz.
Meghatározó külföldi partnerekről beszélt. Mekkora magyar beszállítói arány várható a mátrai építkezésen?
Döntően magyar beszállítókra, részben a saját cégcsoportunkra, a Mészáros csoportra számítunk. Még az Olaszországból részekben érkező turbina esetében is azt szeretnénk, ha azt magyar szakemberekkel szereltethetnénk össze, többek között ezért hoztunk létre közös céget az Ansaldóval. A hazai arányra még nem tudok pontosan válaszolni, mert a tenderek elején vagyunk. Azonban minden esetben a legjobb ajánlatot adó céget fogjuk kiválasztani.
Nem győzhet valaki egy szakmailag gyenge vagy drága ajánlattal csak azért, mert magyar.
Ez egy profitorientált vállalkozás. Célunk a hatékonyság és a minőség minden téren.
Kedvező esetben mikor indul a kivitelezés?
Amint odaengednek minket a területre, elkezdjük a terület előkészítését, a felvonulási terület kialakítását. Bár 43 hónapunk van elkészülni, szeretnénk minél előbb elkezdeni a munkát.
Az építkezéshez kell bontani meglévő épületeket? Hogyan érinti a munka a működő erőművet?
Teljesen üres területen kezdünk, megbízásunk a működő erőművet semmilyen módon nem érinti.
Az atomerőmű-építések többsége csúszik. Gázerőműveket nem fenyeget ilyen veszély?
A mátrait semmiképpen. Az engedélyek egy része már megvan, azon dolgozunk, hogy határidőre és csúcsminőségben átadjuk a létesítményt az MVM-nek. Elméletileg semmi nem okozhat csúszást. Bizonytalanságot az okozhatna, hogy a turbinagyártók világszerte csúcsra vannak járatva. Minden kapacitásuk évekre előre foglalt. A mi turbinánk azonban be van illesztve az Ansaldo gyártási tervébe.
A munkaerő toborzása mennyire a Status KPRIA Zrt. és mennyire a majdani beszállítók gondja?
Ez a mi gondunk is a szoros határidő és a magas minőségi követelmények miatt. A csúcsidőszakban több százan dolgoznak majd a munkaterületen. Zömében magyar munkatársakat szeretnénk, de lesz példa arra is, ami a Mol poliolgyáránál is történt, hogy külföldi munkavállalókat is be kell vonni. Lesznek olyan speciális teendők – ilyen a technológiai szerelés, a hegesztés és a csőszerelés –, amelyekhez biztos, hogy más országokból kell szakembereket hozni. Jelenleg is dolgozik nálunk például angol és svájci mérnök, és elképzelhető, hogy Franciaországból is érkeznek szakemberek erre a munkára. Az érdekesség kedvéért említem meg, hogy a projektvezetőnk dél-afrikai. Hazai jelentkező persze lenne erre a feladatra is, de keveseknek van meg az ehhez szükséges szakmai tapasztalatuk.
Tartósan le kell tenni a megfelelő számú és képzettségű munkaerőről?
Az erőmű építésében a Status KPRIA és a MAEN Energetika közösen látta meg azt a lehetőséget is, hogy egy iparág szakmai utánpótlását 40 év után újrateremtse. Negyven éve nem épített ugyanis Magyarországon erőművet magyar cég. Emiatt a hazai erőművi mérnökképzésnek is új lendületre van szüksége. Egyetemekkel, szakképző intézményekkel szeretnénk együttműködni azon, hogy erős gyakorlati tudással rendelkező magyar mérnököket képezzünk. Az itt megszerzett tudással a nemzetközi piacon is meg szeretnénk jelenni, például a Balkánon, de részt vennénk a Paks II. szekunder körének építésében is. (A szekunder kör a gőzfejlesztők tápvízoldali részét, a főgőzrendszert, a turbina nagy és kisnyomású elemeit, a kondenzátort és a tápvízrendszert magába foglaló rendszercsoport. Legfőbb feladata az áramló gőz energiájának átalakítása forgómozgássá, ami biztosítja a turbinák és a generátor meghajtását.) A paksi munkára a Paksi Atomerőmű karbantartásán dolgozó 300 fős cégünk, a D. C. Therm Üzemi Szolgáltató Kft. csapatát egyesítenénk az újonnan felvett dolgozóinkkal.
A tavaly nyáron alapított MAEN Energetika milyen megbízásokra készül?
Eleve nem volt egyszerű a MAEN Energetika létrehozása, mert egy hatalmas vállalattal, a globális turbinapiac négy főszereplőjének egyikével kellett megállapodnunk. Segített, hogy bár az Ansaldónak a tudása megvan, erőforrása már nincs elég, ez utóbbit pedig mi tudtuk biztosítani. Az is kedvezett a megcélzott, közös karbantartó munkának, hogy, mint szó volt róla,
Emellett az is fontos, hogy az olasz társaság turbinái működnek sok helyen a megcélzott piacunkon, a Balkánon is. Kaphat a MAEN feladatot a mátrai gázblokk karbantartásában is, hiszen a most elnyert tender része egy húszéves karbantartási, alkatrészellátási feladat is. Az Ansaldo Energia jelenlétének köszönhetően tárgyalunk továbbá a tiszai blokkok karbantartási feladatairól is.
Viszont sok lehetőséget sorolt fel. Ezekből melyeket tartja esélyesnek a Status KPRIA számára?
A Status KPRIA és a MAEN Energetika jelenleg a mátrai és a tiszai munkákra fókuszál. A balkáni országokban még csak a fejlesztések előkészítésénél tartanak, pályázatot még nem írtak ki, egyelőre nem bővelkednek pénzügyi forrásokban.
Ezért mi abban is gondolkodunk, hogy ott mi magunk finanszírozunk erőmű-felújításokat vagy -építéseket, cserébe pedig mi adjuk el a megtermelt áramot vagy magát az erőművet.
Líbiában is látunk lehetőséget. Ott jelenleg a miszrátai acélmű karbantartásán dolgozunk, nemrég cseréltük ki a gyár irányítástechnikáját és javítottuk meg a víztisztítóját. Szeretnénk részt venni az acélmű erőművének karbantartásában, esetleg a turbinája cseréjében is. Erről már tárgyalunk a líbiai partnerekkel.
Lesz minderre kapacitásuk? Előzőleg a szakemberek hiányáról beszélt.
Ez a célunk, ezért keressük a szakembereket nem csak a hazai, de a nemzetközi munkaerőpiacon is. Az egyetemekkel tervezett és az erőművi területen az elmúlt negyven év kiesését pótló gépész- és villamosmérnök-képzést ki szeretnénk egészíteni egy olaszországi egyetem bevonásával. Ez azért is hasznos lenne, mert az Ansaldónak vannak kisebb, 230 megawattos és kicsit alacsonyabb hatásfokú, de olcsóbb turbinái. Ezek hatásfoka fejlesztésekkel még javítható, és ezek a berendezések könnyebben értékesíthetők egyes piacokon. Ezekre a turbinákra azért is van szüksége a piacnak, mert a nagyobb hatásfokúak gyártókapacitása szűkös. A külföldi lehetőségek pedig azért fontosak, mert a külföldön dolgozó magyar mérnököknek, szakembereknek perspektíva lehet a mi hazai és tervezett külföldi munkáinkban való részvétel. Három magyar mérnök már haza is tért Nyugat-Európából, pontosan ezért, hogy a mátrai erőmű építésében részt vehessenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.