Kevesen tudják, hogy mik azok a dolgozói legószettek, amelyekkel a játékgyártó saját munkatársait ajándékozza meg 2008 óta általában ünnepek alkalmából, illetve vállalati mérföldkövek elérésekor. Mivel ezeket a gyakran egyedi dizájnnal bíró készleteket nem értékesítik boltokban, hozzáférhetőségük limitált, ezért a gyűjtők körében népszerűek.
Mivel a Lego a kétezres évek eleje óta jelentős gyártókapacitásokat tart fent, nem meglepő, hogy a Vaterán szép számmal érhetők el limitált dolgozói szettek: a 2024-es dolgozói készlet a hazai gyűjtők számára különösen érdekes, hiszen ebben a magyar eredetmondák legendás madara, a turul is helyet kapott.
Néhány hete ennek egy példánya 45 ezer forintért talált gazdára a piactéren, de az utóbbi két évben ennél jóval drágábban, közel 200 ezer forintért kelt el a Vaterán a 2012-ben kiadott Lego Ole Kirk’s House dolgozói készlet, amely az építőjáték dán feltalálója, Ole Kirk Christiansen házát modellezi.
Ha azonban az összképet nézzük, a Vaterán közel sem a limitált dolgozói készletek közül kerülnek ki a legmagasabb áron elkelt szettek, hanem a kereskedelmi forgalomban elérhető játékok közül. A keresések zöme magára a legó kifejezésre vonatkozik, ami az elmúlt egy évben a harmadik leggyakrabban begépelt keresőszó volt a Vaterán.
Hatalmasat nőtt idén a Lego – Magyarországon is sikerült egyedülállót alkotniuk
A Lego erős évet tudhat a háta mögött, jövőre pedig még feljebb emelik a tétet. 2024 első felében sikerült akkora növekedést elérniük, amelynek köszönhetően teret nyertek a globális játékpiacon. A VG-Exkluzív vendége Oláh Péter, a Lego Hungária Kft. marketingigazgatója volt, akivel a globális piacról, környezettudatosságtól és együttműködésekről beszélgettünk.
Az elmúlt két év folyamán közel 1,1 millióért is megvettek egy több száz különböző legófigurát tartalmazó gyűjteményt a Vaterán, a száz legdrágábban elkelt tétel többsége
forint közötti áron ment el.
A legmagasabb áron elkelt tételek toplistáján felülreprezentáltak a Star Wars-tematikájú készletek, a top 100 negyede ezekkel kapcsolatos. Közülük a birodalmi tematikájúak találtak gazdára a legdrágábban: egy bontatlan Halálcsillag-készlet közel 290 ezer forintot is megért egy felhasználónak, míg egy-egy
Csillagromboló negyedmillió forintért kerül új tulajdonoshoz.
A legdrágább legós tranzakciók csaknem harmadát teszik ki a lovagkastélyos és a kalózos tematikájú készletek együttvéve: az előbbiből a hetvenes évekbeli sárga színű kastélyok, illetve a nyolcvanas évekbeli oroszlánlovag-kastélyok keltek el jó áron. A kalózos tematikából inkább az újabb, például a Karib-tenger kalózai filmek kapcsán kiadott készletek mentek el kimagasló áron a Vaterán.
Ugyanakkor a gyártó felnőtteknek készült sorozataiból – például a Creator Expert, az Architecture vagy az Icons – szép számmal találhatunk olyan, néhány éve megjelent készleteket, amelyeket a bolti ajánlott árnál olcsóbban lehet beszerezni a Vateráról. Az összerakást tekintve komoly kihívást jelentő, több mint kilencezer darabos Titanicon 230 ezer forintos áron, a közel másfél méter magas legó Eiffel-tornyon pedig 140 ezer forintért adtak túl a piactéren – ezek jóval kedvezőbb összegek a bolti ajánlott áraiknál.
A teljes készletek mellett nagy értéket képviselhetnek a jó állapotban fennmaradt régi összerakási útmutatók, játékdobozok: egy hetvenes évektől napjainkig ilyen kiegészítőket tartalmazó szett több mint 220 ezer forintot is megért egy vásárlónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.