BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: felgyorsítaná a munkavállalók Magyarországra áramlását az ukrán uniós csatlakozás

Ukrajna uniós csatlakozásával, esetleg belépésével a schengeni térségbe az utazási, határátlépési folyamat is egyszerűbbé válhat, így elképzelhető, hogy mindez ösztönzőleg befolyásolja majd az ukrán munkavállalókat, a magyar vagy a nyugat-európai országokban való munkavállalásra. Ukrajnához ráadásul a magyar munkaerőpiac földrajzilag is közelebb van, mint egy nyugat-európai állam.

Nem tudna több százezer vendégmunkást befogadni hazánk, ami Ukrajna uniós csatlakozásával előállna – nyilatkozta Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban. A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a csatlakozással Európa tönkremenne, ahogy a magyar gazdaság is. A magyar kormány célja az, hogy Magyarországon a magyar emberek tudjanak elhelyezkedni, más országokból ne vegyék el előlük a munkát. Nem véletlen, hogy a kormány véleménynyilvánító szavazást kezdeményezett Ukrajna uniós tagságáról. 

Ukrajna, menekültek
Ukrajna területéről érkező menekülteket látnak el a záhonyi vasúállomáson, mielőtt folytatnák útjukat 2022. szeptember 7-én / Fotó: Anadolu via AFP

Ukrajna Európai Unióhoz történő lehetséges csatlakozása számos kérdést felvet, főként ismerve az ország jelenlegi gazdasági-politikai-társadalmi helyzetét. A munkaerőpiac tekintetében fontos látnunk, hogy az Európai Unió területén az Ukrajna területéről érkező munkavállalók már hosszú ideje jelen vannak, ennek jogi keretét az egyes országok és az EU között fennálló megállapodások biztosítják – nyilatkozta a Világgazdaságnak Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője. Jelenleg az EU-nak Ukrajna mellett több mint kilencven országgal van olyan megállapodása érvényben, amely szerint a törvényes munkavállalókat ezekből az országokból ugyanolyan munkafeltételek illetik meg, mint az EU-tagországok saját állampolgárait. 

Ukrajna dolgozói a háború kezdete után árasztották el az uniót

A háború kitöréséig, tehát 2021. december 31-ig az Eurostat adatai szerint mintegy 1,57 millió ukrán állampolgár kapott engedélyt az EU-ban való tartózkodásra, jelentős részük a munkavállalás miatt döntött a külföldre költözés mellett. Ekkor a legtöbb ukrán bevándorlót Lengyelországban, Olaszországban és Csehországban regisztrálták, de magas arányban költöztek ukránok Litvániába, Észtországba és Szlovákiába is. 

A háború 2022. februári kitörését követően tovább növekedett az országból kivándorlók száma, mindeddig több mint 6,3 millióan hagyták el Ukrajnát. A menekültek a már jelzett országok mellett munkavállalás céljából főként az Egyesült Királyságba, Svédországba, Dániába, Hollandiába vándoroltak ki. Az Egyesült Királyságban a háború miatt az országba érkezett ukránok 61 százaléka (246 800) dolgozik. Svédországban ez az arány 56 százalék a 41,4 ezer oda menekült körében, Litvániában 53 százalék  (50,7 ezer). Dániában, Hollandiában és Észtországban az ukránok 46 százaléka talált munkát. Franciaországban a belső menekültek körülbelül egyharmada tudott elhelyezkedni mindeddig, míg Írországban csak 28 százalékuk. A legalacsonyabb a foglalkoztatási ráta Németországban, Olaszországban és Svájcban, ahol az ukrán menekültek mindössze 19 százaléka talált munkát. 

A munkakörök szempontjából főleg az ipari ágazatokban találnak lehetőséget, így a feldolgozóipari gyárakban, üzemekben, az építőiparban, a takarítási szektorban, esetenként a vendéglátóiparban, ha megfelelő képzettséggel rendelkeznek. Népszerű továbbra is az ukrán munkavállalók körében a szezonális munka, tehát a mezőgazdasági, szántóföldi tevékenységek. 

A magyarországi ukrán állampolgárok száma a statisztikai hivatal adatai szerint 2024-ben 27 388 fő volt. Ez az érték a 2023-as adathoz képest csökkenést mutat, akkor 36 017 ukrán állampolgár tartózkodott az országban. 

Magyarország tranzitország

A visszaesés mögött ugyanaz az ok lelhető fel, mint az ide érkező menekültek alacsony számában is: Magyarországot főként tranzitországnak tekintik, innen egy rövidebb idejű tartózkodást követően a már bemutatott nyugat-európai államokba indulnak tovább. Az itt maradó ukrán állampolgárok munkavállalása hasonló jellegű, mint a többi európai országban: nagyobb részük az iparban dolgozik, főként betanított munkát végeznek. Érdemes a nemi arányokat is megnézni a Magyarországon tartózkodó ukrán állampolgárok között: az összesített adatok szerint 2024-ben 12 842 volt a férfiak, míg 14 546 a nők száma. A nők körében az ápolási munkák, a vendéglátásban betöltött kisegítő pozíciók népszerűek, a férfiaknál az építőipari munkák, valamint a feldolgozóipari tevékenységek. Tekintettel az elmúlt és a következő évek magyarországi minimálbér-emelési ciklusára, könnyen elképzelhető, hogy a jövőben ez a tendencia változhat, több ukrán munkavállaló érkezhet Magyarországra. Az okok között megtalálható az is, hogy Magyarország földrajzilag is közelebb van Ukrajnához, mint egy nyugat-európai állam, így a gyakoribb hazalátogatás könnyebben megoldható, mint például Németország esetében. 

Az EU-s csatlakozással, esetleg a schengeni térségbe való belépéssel az utazási, határátlépési folyamat is egyszerűbbé válhat, így elképzelhető, hogy mindez ösztönzőleg befolyásolja majd az ukrán munkavállalókat a magyar vagy a nyugat-európai országokban való munkavállalásra.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.