Jól áll a központi költségvetés idei finanszírozása időarányosan, ugyanis az első negyedévben az egész évre tervezett bruttó kibocsátás több mint 38 százaléka teljesült – közölte kedden az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Erős volt a kereslet ugyanis az intézményi papírok aukcióin, a tervezettnél több forrás érkezett onnan, miközben a háztartások állampapír-állománya a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) átárazódása mellett is nőtt, ám a lakossági befektetők a korábbinál nagyobb mértékben fordultak az intézményi papírok felé. A csereaukciók nélkül így az első negyedévben összesen mintegy 4378 milliárd forintnyi kibocsátás teljesült.
A forintállamkötvény-aukciókon jelentős volt az érdeklődés, az eddigiekben felajánlott 665 milliárd forint mennyiségre 1761 milliárd forint kereslet jelentkezett, a kibocsátás összege pedig 244 milliárd forinttal haladta meg a tervet.
Az állampapírokba vetett lakossági bizalomról tanúskodik, hogy mintegy 8 milliárd forinttal nőtt a háztartási állampapír-állomány összege. Az ÁKK az első negyedév tapasztalatai alapján kismértékben átalakította a 2025-re tervezett kibocsátás szerkezetét, ennek megfelelően a korábbinál nagyobb összegre számít az intézményi piacról, cserében a lakosság nettó finanszírozása alacsonyabb lehet.
Az idei évre szóló finanszírozási terv szerint a központi költségvetés nettó finanszírozási igénye 4123 milliárd forint, amit ugyanekkora nettó kibocsátással fedeznek. A nettó finanszírozás 47 százalékát az intézményi forintállampapírok kibocsátásából, 32 százalékát a lakosság állampapír-vásárlásaiból, a többit intézményi devizafinanszírozásból tervezték.
A tapasztalatok alapján az éves terv úgy módosul, hogy az intézményi forintkötvények kibocsátása 4742 milliárd forintról 5151 milliárd forintra nő, ezen belül a csereaukciós kibocsátási terv 142 milliárd forinttal.
Az 5 éves kötvények tervezett mennyisége szintén emelkedik, és csökken a 10 éves kötvényeké.
Ugyanakkor csökken a háztartások nettó finanszírozása, mely az eredetileg tervezett 1323 milliárd forintról 915 milliárd forintra változik. Az éves bruttó kibocsátások összértéke 10 096 milliárd forintról 12 503 milliárd forintra nő a nettó kibocsátások változatlansága mellett. A központi költségvetés adósságának átlagos hátralévő futamideje 5,6 év, ezen belül a forintadósságé 4,2 év, a devizaadósságé 8,7 év.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.