BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Vállalati körkép: javulnak a kilátások, de nem árt biztonságra játszani

Folyamatosan javul a magyarországi vállalatok döntéseit is meghatározó makrogazdasági környezet. Az MBH Bank idén 1–1,5 százalék közötti gazdasági növekedéssel számol, miközben úgy tűnik, hogy a vámháború is a megegyezés irányába tolódhat el. Ettől függetlenül az exportra termelő cégek akkor járnak jól, ha a jövőben felmerülő kockázataikat jó előre lefedezik.

A magyarországi kkv-szektor kilátásai voltak fókuszban az MBH Bank középvállalati ügyfeleinek tartott Treasury reggelijén. Az elmúlt időszakban a vállalatok, főként a visszafogott külső kereslet miatt, sok esetben elhalasztották az új beruházásaikat, az idei év viszont fordulópontot jelenthet. Ezt a folyamatot segíti, hogy a cégek egyre több államilag támogatott hitelkonstrukció közül válogathatnak: elég csak a Széchenyi Kártya Programra vagy a Demján Sándor Programra gondolni.

Az MBH arra figyelmezteti a vállalatokat, hogy a jövőbeli kockázataikat érdemes jó előre lefedezniük / Fotó: BODO_GABOR

A Demján Sándor Program ráadásul egy új elemmel is kiegészül. Elindult a 155,6 milliárd forintos keretösszegű Nemzeti Bajnokok egyműveletes kombinált hitelprogram, amelynek célja a kkv-k termelékenységének és exportképességének növelése – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára. Szabados Richárd azt is elárulta, hogy az európai uniós társfinanszírozásban megvalósuló programban a vállalkozások minimum 150 millió, maximum 600 millió forint keretösszegű, nullaszázalékos beruházási kölcsönt igényelhetnek. Ez bizonyos feltételek teljesülése esetén akár 180 millió forint vissza nem térítendő támogatássá is alakulhat. A kérelmeket június 23-tól nyújthatják be a cégek, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Plusz pontokon.

Vállalati körkép: legyen résen, aki exportra termel

A Nemzeti Bajnokok hitelprogram nagy segítség lehet az exportra termelő kkv-k számára, azonban a világgazdasági környezet kiszámíthatatlansága miatt a jövőbeli kockázatokkal is folyamatosan számolni kell. Azok a magyar cégek, amelyek euróban kapják a bevételüket, akkor járnak a legjobban, ha előre fixálják az átváltási árfolyamot. Így stabilabb, kiszámíthatóbb környezetben működhetnek, és nem érinti őket a devizapiaci hullámzás. A két legnépszerűbb fedezeti szolgáltatás az opciós és a forward ügyelet. 

„Jobb nem rábízni a véletlenre, hogy egy cég milyen feltételek mellett váltja át az euróban keletkező bevételét forintra. Megéri egy-két évre előre lefedezni, fixálni az árfolyamot, ez stabilitást nyújt akkor is, ha a devizapiacot negatív sokkok érik” – mondta az MBH Bank középvállalati üzletágának ügyvezető igazgatója. Nyisztor Péter szerint a kiszámíthatóság azért is fontos, mert az elmúlt években a koronavírus-járvány, az energiaválság és az orosz–ukrán háború folyamatos kihívások elé állította a vállalatokat.

 

A hazai kkv-k kilátásait nemcsak a finanszírozási lehetőségek bővülése, hanem a makrogazdasági környezet változása is javíthatja. „A globális gazdaság hosszú távon nem tud együtt élni azokkal a magas vámtételekkel, amiket kezdetben az Egyesült Államok és Kína bejelentettek egymással szemben. Ezért úgy gondoljuk, hogy egyre inkább a megegyezés irányába indulnak el a felek, ami javíthatja a világgazdaság növekedési kilátásait” – mondta az MBH Bank Elemzési Centrum igazgatója. A nemzetközi folyamatok pedig a magyar gazdaság növekedésére is pozitív hatást gyakorolhatnak. 

„Idén 1–1,5 százalék közötti hazai GDP-növekedéssel számolunk, ami jövőre 3 százalék fölé gyorsulhat” – tette hozzá Árokszállási Zoltán. 

Az MBH Bank Elemzési Centrum igazgatója szerint a forint árfolyama jelenleg reális képet mutat, pontosan abban a sávban tartózkodik, amit a fundamentumai indokolnak. Ezért az év végéig sem sokkal erősebb, sem sokkal gyengébb árfolyamra nem lehet számítani. Árokszállási Zoltán arról is beszélt, hogy mivel eközben az infláció is csökkenésnek indult, jó esélye van annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank az év végén elindítsa a kamatcsökkentési ciklusát, és lejjebb vigye a jelenleg 6,5 százalékon álló irányadó rátát.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.