BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

DELTA program: már eddig is több ezer drogos bukott le

Három hónap alatt 3500 büntetőeljárás indult el. Több mint fél tonna kábítószert, 250 millió forint készpénzt foglaltak le.

Horváth László, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos sajtótájékoztatón azt mondta, csaknem 100 millió forint értékű ingóságot foglaltak le, valamint csaknem száz járművet, amelyeket a terjesztéshez használtak. A kezdeményezés hatására nemcsak helyi terjesztők, hanem komoly kereskedőláncolatok, nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező, ipari szintű termelést végző bűnözők is lelepleződtek, így csökkent a kábítószer mennyisége az országban, visszaesett a fogyasztás, és nagyon fontos, hogy kevesebb az új fogyasztó is.

kábítószer
Jelentős mennyiségű kábítószert foglaltak le / Fotó: Shutterstock

A kezdeményezés tehát eredményes, és szükséges is volt, hogy a kormányfő hajtóvadászatot rendeljen el a kábítószer-kereskedőkkel szemben, hiszen a terjesztők inváziószerűen és agresszív módon árasztották el az országot, számos térséget különösen jelentős mértékben mérgeztek, veszélyeztetve az ott élő fiatalokat és a közbiztonságot – tette hozzá.

A kormánybiztos a program eredményeit azzal magyarázta, hogy 

erősödött a kábítószer-terjesztés elleni összefogás, létrejöttek a hatékony jogi fellépés feltételei, továbbá az alaptörvény része lett, hogy Magyarországon kábítószert előállítani, terjeszteni, használni és népszerűsíteni tilos. 

A június 15-én hatályba lépő törvény még gyorsabb és hatékonyabb intézkedéseket tesz lehetővé, a hajtóvadászat magasabb fokozatba kapcsol. Nincs alku azokkal, akik mások mérgezésével akarnak maguknak jólétet teremteni, határozott és folyamatos rendőri-polgárőri jelenléttel, erős összefogással, a helyi közösségek ellenállási képességére építő megelőzéssel folytatódik tehát a küzdelem – fogalmazott Horváth László.

Rengeteg szórakozóhelyen razziáztak

Töreki Sándor országos bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes szerint az eredmények jól tükrözik a rendőrség erőfeszítéseit, szerteágazó szakmai tevékenységét. Jelenleg 448 nyomozó dolgozik az ilyen esetek felderítésén, rajtuk és a januárban létrejött Kábítószer Bűnözés Elleni Hivatal munkáján kívül fontos a kistelepüléseken végzett rendőri tevékenység is, amelyben kulcsszerepet töltenek be a körzeti megbízottak – mondta.

Közölte egyúttal, hogy eddig 826 ügyben ért véget vádemeléssel a nyomozás. 

A legtöbb eljárás Budapesten és Pest vármegye mellett Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves vármegyében volt.

A bűnügyi felderítőtevékenységhez kapcsolódó rendészeti munka során 558 szórakozóhelyet ellenőriztek, több mint 28 ezer egyenruhás közreműködésével. A fokozott ellenőrzések során 1023 embert értek tetten, a lakossági bejelentések száma szintén meghaladta az ezret. Csepelen egy droglabor felszámolásakor 7,5 tonna, kábítószer előállítására alkalmas anyagot találtak, áprilisban pedig Tatabányán több mint 6 ezer tő kannabiszt számoltak fel egy ültetvényen.

Töreki Sándor szerint átfogó szakmai munkára továbbra is szükség lesz, beleértve a bűnmegelőzést is, ennek érdekében elkészült a települések kockázatelemzése. A hátrányos helyzetű településeken megelőző tevékenység kezdődött a vármegyei rendőrkapitányságok közreműködésével.

A munka újabb feladatokkal folytatódik, 

hiszen a nyári hónapok mindig sajátos kihívásokat hoznak, a kábítószer az ilyenkor szokásos rendezvényeken, szabadidős programokon is megjelenhet, közben az online térben zajló kereskedelmet is figyelni kell. Nagyban megkönnyíti a küzdelmet, hogy ehhez több mint 3 milliárd forintot biztosított a kormány, és komoly társadalmi támogatottságot is élvez a rendőrség munkája – hangsúlyozta a rendőrfőkapitány helyettese.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.