BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezt okozza a mesterséges intelligencia az autógyártásban: Palkovics László elmondta, hogyan érinti a munkahelyeket

A mesterséges intelligencia ma már nem a jövő ígérete, hanem a jelen valósága, különösen az autóiparban – mondta a Világgazdaságnak Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos. Kiemelte, hogy Magyarországon a világ egyik legfejlettebb autógyártása zajlik, ahol a gyártás, a fejlesztés és a járművek működése is egyre inkább mesterségesintelligencia-alapú.

Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztossal beszélgettünk

  • az iparági átalakulásról,
  • a magyar high-tech gyárakról
  • és a technológiai áttörésekről.
Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztossal / Fotó: Agardi Gabor

Az autóiparban a mesterséges intelligencia (MI) lassan mindenhol jelen van. Miként változtatta meg ez a technológia a gyártást Magyarországon?

Az autóipar egy olyan terület, ahol a mesterséges intelligencia már régóta jelen van, csak korábban nem volt meg a szükséges számítási kapacitás és az adatok mennyisége, hogy igazán hasznos legyen. Ma azonban az MI nélkülözhetetlen a gyártási folyamatok optimalizálásában, a minőségellenőrzésben és a logisztikában. Ezekben a folyamatokban olyan komplex feladatokat lát el, amelyeket az emberi munkaerő egyszerűen nem tudna hatékonyan elvégezni.

Ez azt jelenti, hogy az MI nem elvesz munkahelyeket, hanem kiegészíti az emberek munkáját?

Pontosan. A mesterséges intelligencia olyan munkákat végez, amik fizikailag lehetetlenek lennének emberi kézzel, például több millió apró vezérlőegység precíz beültetését a járművekbe. Azt mondhatjuk, hogy a technológia felszabadítja az emberi erőforrásokat a monoton vagy bonyolult feladatok alól, és lehetővé teszi, hogy a szakemberek az értékteremtő, kreatív munkára koncentráljanak.

Milyen szerepet játszik az MI az autók termékfejlesztésében?

A termékfejlesztésben az MI egyre nagyobb támogatást nyújt, különösen a szoftverfejlesztésben és a modellezésben. A fejlett MI-rendszerek képesek hatékony kódot generálni, és segítik az autó vezérlőrendszereinek fejlesztését. Az autókba épített MI pedig képes feldolgozni a kamerák és érzékelők adatait, felismerni a közlekedési helyzeteket, és támogatni a vezetőt a biztonságosabb közlekedésben.

Mesterséges intelligencia: lépést kell tartani a fejlődéssel

Vannak aggodalmak a technológia alkalmazásával kapcsolatban az autóiparban?

Természetesen vannak aggályok, főként a biztonság és a termékfelelősség kérdéseiben. Az autóiparban különösen fontos, hogy a mesterséges intelligencia működése átlátható és megbízható legyen, hiszen emberéletek múlhatnak rajta. Ezért a jogi környezetet és a szabályozásokat folyamatosan fejleszteni kell, hogy lépést tartsunk a technológia fejlődésével.

Mesterséges intelligencia: Magyarország eldöntötte, nagyhatalom akar lenni – itt a mesterterv

Az MI hazai fejlesztése stratégiai szintre emelkedett – hangzott el a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium legújabb eredményeit bemutató sajtótájékoztatón. A kormány és a szakmai partnerek célja, hogy Magyarország nemzetközi szinten is meghatározó szereplővé váljon a mesterséges intelligencia területén, ennek érdekében átfogó kutatási programokat, támogatási struktúrákat és technológiai együttműködéseket indítottak el.

Hogyan látja a magyar autóipar és az MI kapcsolatát a jövőben?

Magyarország egy high-tech autóipari központ, ahol a legmodernebb technológiákat alkalmazzák, például a debreceni BMW-gyárban. Az MI alkalmazása nemcsak lehetőség, hanem alapkövetelmény, hogy megőrizzük és tovább fejlesszük versenyképességünket. Ez a technológiai átállás a következő évtizedekben meghatározza majd az egész iparág jövőjét.

Visszakanyarodva egy kicsit az alapokhoz: hogyan alakult ki az, hogy most ilyen jelentős szerepet kap az MI?

A mesterséges intelligencia már a ’70-es és ’80-as években megjelent tudományos szinten, azonban akkoriban a négy alapvető feltétel nem állt még össze igazán: megfelelő mennyiségű és minőségű adat, hozzáférés ezekhez az adatokhoz (ami jogi és egyéb korlátokkal járt), megfelelő számítási kapacitás, valamint az, hogy az MI alkalmazását körülvevő jogi környezet is kialakuljon. Korábban különösen a számítási kapacitás és a szabályozási háttér hiányzott, ezek nélkül nem lehetett igazán megbízható, ipari szintű megoldásokat fejleszteni. Ma ezek már rendelkezésre állnak, így a mesterséges intelligencia valódi átalakító erővé vált.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.