Január 24-én a kínai hagyományos naptár szerint kezdődött az új év, a kígyó éve. A kínaiak számára -. az átlagos európai feltevésektől eltérően -. a kígyó egyáltalán nem undorító lény, inkább a simulékonyság, a bölcsesség és az áldás jelképe, mely megvéd betegségtől és vésztől. Ezért a kígyó évét szokták a bölcs döntések és megegyezések, az élet minden területén való haladás évének tekinteni. De a harmonikus felület alatt bármikor előbukkanhat a kígyó más sajátossága: mert a most éppen még szundikáló kígyó villámgyorsan megharaphat, ha felingerlik, és szintén azok a konfliktusok, amelyek az előző sárkány évében megkezdődtek, igen hajlamosak arra, hogy a kígyó évében hevesen kiéleződjenek.
De -, az asztrológián kívül,- mi várható a kígyó évétől Kína számára? A kínai államelnök, Csiang Cö-min a kínai televízióban országszerte közvetített újévi üzenetében említést tett egypár tételről. (És ne zavartassuk magunkat attól, hogy a kínaiak kétszer is meg szokták ünnepelni az újévet: az év kezdete a nyugati számítás szerint ugyanis inkább a közigazgatás területén vagy a politikai elit gondolkodásában játszik nagyobb szerepet, mivel a hagyományos újév -. ami egy elég bonyolult számítás miatt mindig január 21. és február 19. közötti valamelyik napra esik -. inkább vidám családi ünnep, és igen sok boltot és gyárat bezárnak ilyenkor egy hétre. Ebben az időszakban az ember nem tud szabadulni attól a benyomástól, hogy egész Kína úton van, és teljesen zsúfoltak a vonatok és buszok).
Mindenesetre Csiang Cö-min szilveszteri beszédet intézett népéhez, és ebből az alkalomból felsorolta a fő feladatokat az új évre. Elsősorban természetesen az ország modernizációját kell folytatni, különösen, de nem kizárólag a gazdasági és műszaki élet területein. 2001-ben kezdődik a 9. ötéves terv. Jóllehet néhány megfigyelő ezt szokta "kapitalizmus előtti maradványként" elbagatellizálni, és már régen halottnak mondják a kínai szocializmust, de arra rá kell mutatni, hogy Csiang a beszédében kifejezetten egy "sajátosan kínai színezetű szocializmust" követel (de mégis szocializmusról van szó!), és kiemeli a Kínai Kommunista Párt vezető szerepét. Ezen a téren semmi nem fog megváltozni, a kígyó évében sem.
Nem igazan új dolog a békülékeny módon Tajvan irányába kinyújtott kéz. Tajvant most is elszakadt tartománynak tekintik, de Csiang említi a Hongkong és Makaó kapcsán gyakorolt "egy ország -. két rendszer" elvét, amit már a 1997-ben elhunyt Teng Hsziao-ping a békés újraegyesülés után Tajvanra is alkalmazni akart. Hosszú távon ez lehet igazából a megoldás, és valóban óvatos közeledés már észlelhető. Miután a tajvani elnökválasztási kampány alatt a mostani tajvani elnök, Csen Suj-pien követelte a szigetország függetlenségét, Peking és Tajpej között jelentős feszültség alakult ki, mert ezt egyik pekingi kormány sem tartotta elfogadhatónak. De nemrégen a tajvani hatóságok felfüggesztették a népköztársasággal való közvetlen közlekedés tilalmát, és 51 éve után először megint három hajó indult a Tajvanhoz tartozó Matsu és Kinmen nevű szigetekről a szárazföld felé. Kicsi, de sokat ígérő kezdet.
Jóllehet a kínai gazdaság rohamos fejlődése okozott problémákat is, mint például néhány területen aránylag magas munkanélküliség (különösen a nem jövedelmező nagy állami üzemek átalakítása következtében) és az egyenlőtlen fejlődés: a belvidéki, különösen a nyugati és északnyugati tartományok a tengerparton fekvő régiókhoz képest gazdaságilag elmaradott és lassan fejlődő területek. De a gazdaság összességében kedvezően fejlődik: az állami üzemek átalakítása és privatizációja általában sikeresen bonyolódik le, és az infláció említésre sem méltó tényező.
Az egyre igényesebb és fizetőképes középréteg kialakulása óriási piacként érdekessé teszi Kínát külföldi befektetők és kereskedelmi partnerek számára is, akiknek egyre jobb kilátások nyílnak. Ez Magyarországra is érvényes: 1997-ben a magyarországi kereskedelmi partnerek listáján még a 21. helyen szerepelt, mostanra már a 16.-on található. Eközben a forgalom abszolút értéke is folyamatosan emelkedett. Most még a behozatal Kínából túlsúlyban van, de még korántsem tárták fel a kínai piacot -, ez nagy lehetőség a magyar vállalkozók számára is, amivel élni kell, mielőtt mások megelőznék. Mivel a kígyó éve mindig is kedvező volt az új üzletkötésekhez.
A szerző sinológus
Thomas C. Dahn-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.