BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyfejű MSZP

A szocialisták tavaly novemberi tisztújító kongresszusát megelőzően még bizonytalan támogatottságúnak vélt pártelnök a jelek szerint az elmúlt hónapokban tehetségesen integrálta az MSZP -- egynémely kérdésekben különböző véleményt formáló -- karizmatikus politikusait. Holott éppen az országos választmány, majd néhány héttel később a parlamenti képviselőcsoport élén történt váltás sarkallhatta az elemzőket arra a megállapításra, hogy a Kovács Lászlónál kevésbé erélyesnek nem okvetlenül látszó vezetők, Nagy Sándor és Jánosi György előretörése -- minimum -- háromfejűvé teheti az MSZP-t. Annál is inkább, hogy színre lépése első pillanataiban Nagy és Jánosi egyaránt sietett érzékeltetni: a választási és a kormányprogram előkészítésének legavatottabb értői értelemszerűen a frakcióban, valamint a választmányban sorakoznak.
Az elmúlt heteket a szocialista pártvezetés -- a színfalak mögött -- sűrű és tartalmas egyeztetésekkel töltötte. Ami az e hét szombatján a választmány tanácskozásán véglegesítendő, de az országos elnökség által már jóváhagyott struktúrát illeti, a konzultációk nem voltak eredménytelenek. Ma már senki sem beszél párhuzamos kabinetrendszerekről. Abból csak egy lesz, amelyet a Kovács László által irányított választási és kormányprogramot előkészítő bizottság felügyel. Ez utóbbi testületben az elnökhelyettestől az alelnökökön át a frakcióvezetőig és a választmányi elnökig mindenki helyet kapott, aki számít.
Ha merészek vagyuk, a fentiek alapján leszögezhetjük: eldőlt, hogy Kovács László lesz a szocialista párt kormányfőjelöltje. Sőt: szombaton megalakulhat az MSZP árnyékkormánya. Ez utóbbi kijelentés hangsúlyozásától persze óvakodnak és óvnak a szocialisták. Valóban kétségtelen: miközben egy lehetséges MSZP-s kormányzati struktúrában evidens módon lehet helye a mezőgazdasági és vidékfejlesztési vagy az oktatási tárcának, aligha alakítanának ki különálló modernizációs minisztériumot, ráadásul a kabinetvezetők "fölött" jegyzett politikusoknak is jól jöhet a bársonyszék.
Az viszont tény: ezen a héten a párt dönt arról, hogyan működjön a választásokig hátralévő másfél évben. Ehhez képest sokadrangú kérdés, hogy mindeközben mit tesz -- vagy mulaszt el -- Németh Miklós. Még ha talán korai is végleg elfelednünk őt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.