Az Európai Unió mentőalapjához fordult segítségért Ciprus. Nikózia azt követően döntött a hitelkérelemről, hogy a Fitch Ratings megvonta Ciprus befektetési ajánlású adósosztályzatát.
Az Európai Unió mentőalapjához fordult segítségért Ciprus. Nikózia azt követően döntött a hitelkérelemről, hogy a Fitch Ratings megvonta Ciprus befektetési ajánlású adósosztályzatát.
A hitelminősítő arra hivatkozva tette meg a lépést, hogy az általuk korábban vártnál valószínűleg nagyobb tőkepótlásra lesz szüksége a ciprusi bankrendszernek, elsősorban görög kitettségük miatt.
A nicosiai kormány is a nagy görög kitettségével indokolta a tegnap este benyújtott hitelkérelmét.
Vászosz Szhiarlisz ciprusi pénzügyminiszter azt mondta a Reutersnek, hogy költségvetési kiadásokra, illetve banki tőkepótlásra kérik a támogatást. Hogy pontosan mekkora összegre van szükség, az alapos számítások alapján derül ki a következő hetekben - jelentette ki a pénzügyminiszter.
A Fitch indoklásában kiemeli, hogy várakozása szerint a ciprusi bankrendszernek a Cyprus Popular Bank által eddigi igényelt 1,8 milliárd eurón túl - ami önmagában elérte a ciprusi GDP 10 százalékát - további jelentős tőkeinjekcióra lesz szüksége. A cég saját becslései szerint a szükséges tőkepótlás elérheti akár a 4 milliárd eurót is, ami Ciprus éves GDP-értékének 23 százalékával lenne egyenlő.
A ciprusi bankrendszer megnövekedett veszteségeinek zöme a helyi bankok görögországi kitettségeiből ered, azonban a hazai piacra kihelyezett hitelállomány nemteljesítő hányada is jelentősen nőtt az elmúlt egy évben. A ciprusi bankoknak akkor is további komoly veszteségeket kell elviselniük, ha Görögország az euróövezet tagja marad, mivel a görög gazdaság középtávon is várhatóan recesszióban lesz, emellett a hazai eszközminőség romlása is folytatódik.
Görögország, Írország és Portugália nemzetközi pénzügyi támogatásban részesült, míg az ugyancsak euróövezeti Spanyolország bankágazatának kért támogatást, de azt még nem hagyták jóvá.