Világgazdaság

Megszűri a jelentkezőket a banki feketelista

Régebbi hiteles mulasztásai miatt akár több százezer család is eleshet a CSOK- hoz kapcsolt kedvezményes kölcsöntől, amely persze egyébként sem jár automatikusan.

Erősen leszűkíti a háromgyermekesek családok otthonteremtési kedvezményéhez (CSOK) kapcsolódó igénylőinek körét az a szabály, amely szerint a leendő adós nem lehet benne – élő mulasztással, legalább egy éve – a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR). A nyilvántartást kezelő BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. friss adatai szerint ugyanis decemberben 2,21 millió mulasztást tartottak nyilván a rendszerben, amelyből közel 1,8 millió volt aktív státusú, 421 ezer pedig a lezárt kategóriába tartozott. Bár arról már nincsenek nyilvánosan elérhető statisztikák, hogy a negatív adóslistán szereplő szerződések hány adóshoz tartoznak, az érintett családok száma feltehetőleg meghaladja az egymilliót.

Ez pedig mindenképpen komoly – akár százezres nagyságrendű ügyfelet érintő – szűrőt jelent, még akkor is, ha a negatív KHR-listás ügyfeleknek csak töredéke lehet potenciálisan érintett az új támogatási eszközben, vagyis legalább három gyermeket nevel, illetve vállal.

A kedvezményes hitelből kizártak köre annak ellenére ilyen széles, hogy a negatív adóslistára viszonylag nehéz felkerülni: ennek az a feltétele, hogy az adós a hitel- vagy hiteljellegű szerződésben vállalt kötelezettségeinek a mindenkori összegét meghaladó mértékben, folyamatosan több mint 90 napon keresztül ne tegyen eleget. A két feltételnek egyszerre kell teljesülnie, tehát a jelen állapotok szerint nagyjából százezer forintos elmaradást három hónapig fenn kell tartani.

Fontos viszont, hogy a negatív listán szereplés csak a kedvezményes, legfeljebb 10 millió forintos hitelre vonatkozik, magára a támogatási összegre nem. Az érintett ügyfeleknek viszont elvben tudniuk kell arról, hogy nem jogosultak a kedvezményes kamatozású hitelre, hiszen a pénzügyi szolgáltató a várható mulasztással kapcsolatos KHR-adatátadásról köteles legkésőbb 30 nappal előre írásban figyelmeztetni ügyfelét, ha lakossági hitelről van szó. Abban az esetben, ha az ügyfél az átadás előtt rendezi a mulasztást (vagy a mulasztás mértéke visszacsökken a minimálbér összege alá), az adatátadás nem történik meg.

A 10 plusz 10 milliós összegre pályázó ügyfeleknek azt sem árt tudniuk, hogy a kedvezményes hitel nem jár automatikusan, vagyis annak folyósítását rendes hitelbírálat előzi meg. Így a jogszabályi keretekbe illeszthető új lakásoknál az esetek többségében a támogatás összegén felül szükséges készpénzes saját erő vagy pótfedezet biztosítása is, hiszen a bank ugyanúgy vállalja az ilyenkor szokásos kockázatot.

Harminc százalék késésben

A valamivel több mint 6 ezer milliárd forintnyi háztartási hitel alig hetven százaléka tartozott a késedelem nélküli kategóriába szeptember végén – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. A 90 napon túl késedelmes hitelek aránya elérte a 18,3 százalékot, a három hónapon belüli csúszásban lévőké pedig 11,7 százalékot tett ki. Az arányok valamivel jobbak az egy évvel korábbiakhoz képest, amikor még a 90 napon túl késő hitelek aránya meghaladta a 19 százalékot.


Autók BÉT - Napi események GVH-ügyek Nemzetközi konfliktusok sztrájk infrastruktúra-fejlesztés Lakossági energia és üzemanyagárak kutatás Rogán Antal tech makroadatok BKV Audi Vállalati jelentések sport Nyugdíjkérdés Magyarországon Tőzsdei elemzések Oroszország autóipar Népszavazás Hitelek: lakás Bűnügyek oktatás energetika autó gyógyszeripar Christine Lagarde görög adósság A KSH jelenti Reklám és Média makromutatók Részvénypiacok mezőgazdaság fogyasztási cikkek Élelmiszerpiac A munka világa Deviza- és árupiac Befektetési lehetőségek General Electric menekültek Európai Unió Fővárosi ügyek Egyesült Államok biztosítás infokommunikáció Adórendszer Magyarországon