BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már az utolsó métereket futjuk – megelőzhető-e a klímakatasztrófa?

Újabb vészharangot kongattak meg a tudósok a globális felmelegedés tornyában. Az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Testülete mintegy háromezer oldalas jelentésében részletesen körüljárja, mit kell tenni az emberiségnek annak érdekében, hogy elkerülje a klímakatasztrófát. Az óra vészesen ketyeg.

Közzétette 3000 oldalas éghajlatváltozásról szóló jelentését az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Testülete (IPCC), amelyben azt taglalják, hogy az emberiségnek milyen lépéseket kell megtenni annak érdekében, hogy elkerülje a klímakatasztrófát. A tanulmány megjegyezi, hogy a nemzetek rossz úton járnak ennek kivédésére, és továbbra a párizsi klímaegyezményre hivatkozik, amely szerint 1,5 Celsius-fok alatt kell tartani a globális felmelegedést. A jelentést a Bloomberg szemlézte, és öt pontban szedte össze a legfontosabbakat.

Fotó: Hans Lucas via AFP

1. Szinte lehetetlen 1,5 Celsius-fok alatt maradni

Az országok, városok, vállalatok és befektetők egymást túllicitálva jelentik be klímavédelmi terveiket, miszerint 2050-re elérik a zéró szén-dioxid-kibocsátást – mindez az IPCC 2018-as jelentésében is szerepel. Az azóta eltelt időben azonban a szereplők nem tettek eleget vállalt célkitűzéseik eléréséhez. A friss tanulmány szerint világszerte továbbra is nagy arányban használják a szenet mint energiahordozót. (Főként a mostani globális energiaválságra reagálva.)

Egyetlen ország sem teljesítette a WHO környezetvédelmi előírásait

Egészen a karibi szigetvilágig kell utaznunk friss levegőért.

A 2050-es karbonsemlegességi cél eléréséhez pedig igencsak ketyeg az óra, az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2025-re kell tetőznie, ezt követően meredek csökkenésnek kell bekövetkeznie. 2030-ig pedig körülbelül 43 százalékkal kell mérsékelni a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátását a klímacélok elérése érdekében. A jelenleg az ügyben tapasztalt politikai döntéshozatali mechanizmus azonban mindössze néhány százalékpontos csökkenés elérését teszi lehetővé. Szakértők szerint amennyiben az emberiség leáll az üvegházhatású gázok kibocsátásával, azzal kihúzzák a globális felmelegedés méregfogát. A tudósok rámutatnak, hogy még ha nem is lehetséges a felmelegedés 1,5 Celsius-fok alatt tartása, akkor is a lehető legnagyobb mértékben célszerű csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.

2. Megvannak a szükséges eszközök

A testület szerint több mint egy tucat országban csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása, egyes nemzeteknél ez eléri a 4 százalékos éves mérséklődést, ami összhangban van a globális felmelegedés 2 Celsius-fok alatt tartásával. Vannak olyan költséghatékony módszerek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, melyekkel elérhető a 2030-ra tervezett célérték fele. A nap- és szélenergia előállításának költségei 85, illetve 55 százalékkal csökkentek 2010 és 2019 között, így pedig sok helyen már olcsóbbak, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal történő villamosenergia-termelés.

Nem megy a nettó zéró brutális mennyiségű atom nélkül

A kibocsátáscsökkentéshez csak a megújuló energiák nem lesznek elegendők Thierry Breton szerint.

A szén-dioxid-mentes, illetve alacsony szén-dioxid-kibocsátással járó technológiák – mint az atom- és vízerőművek – 2019-ben a globálisan megtermelt villamos energia 37 százalékáért feleltek. A jelentés emellett az energiafelhasználás digitalizációját hirdeti a robotika és a mesterséges intelligencia segítségével mint a hatékony energiatermelés egyik lehetséges módját, valamint a megújuló energiaforrások megfelelő kezelését.

3. Elkerülhetetlen a szén-dioxid teljes kivonása

Ahhoz, hogy a globális felmelegedést 1,5, de legfeljebb 2 Celsius-fok alatt lehessen tartani, elengedhetetlen a zéró karbonkibocsátás elérése. A szén-dioxid kivonásának számos módja van. Ilyen például az erdőirtás megállítása és az erdőtelepítés. Vannak modernebb módszerek is, például amikor a levegőből vonják ki a szenet.

Megépül a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztó vezetéke

A 4,5 milliárd dolláros vezeték legalább 31 etanolüzemet érint majd, és több mint 3000 kilométer hosszú.

Az IPCC szerint ahhoz, hogy 2100-ra 1,5 Celsius-fok alatt maradjon a felmelegedés, csaknem egy évtizednyi szén-dioxidot kell kivonni a környezetből.

Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

4. Társadalmi változásokkal is csökkenthető a klímaváltozás

Az emberi, társadalmi beágyazódások megváltoztatásával is mérsékelhető a szén-dioxid-kibocsátás és ezáltal a globális felmelegedés, mégpedig akár 40–70 százalékkal. Ilyen például a marhahúsfogyasztás csökkentése, a légi közlekedés visszaszorítása, az épületek energiatakarékossá tétele. A jelentés arra a társadalmi jelenségre is kitér, miszerint a gazdagok jóval nagyobb mértékben felelősek a kibocsátásért, mint a társadalom többi része. A felső 1 százalék 70-szer nagyobb részt hasít ki a környezetszennyezési tortából, mint az alsó 50 százalék.

Újabb rémisztő fenyegetésre hívta fel a figyelmet a NASA

Jelentősen megemelkedhet a tengerszint a következő évtizedekben.

5. Politikai akarat is szükséges

Jelentésének összefoglalójában az IPCC ajánlásokat tesz a politikai döntéshozók részére. Ebben a zárszóban a dokumentum megvalósításában részt vevő mind a 195 ország küldötteinek és tudósainak egyet kell érteni. Ők azért dolgoznak, hogy a jelentésben foglaltak közérthetők legyenek a vezetők számára, és azokat be tudják integrálni saját nemzetük döntéshozatali mechanizmusába.

Egyre kevesebb idő maradt tenni valamit a klímaváltozás ellen

Miközben a világ Ukrajnára figyel, az IPCC figyelmeztet arra, hogy kifuthatunk az időből.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.