Az ukrán mezőgazdaság tízszer nagyobb a magyarnál, és ha az ukrán agrártermékek minden mennyiségi és minőségi kontroll nélkül beérkeznek az Európai Unió piacára, akkor az uniós gazdálkodóknak teljes piacvesztéssel kell szembesülniük – jelentette ki Nagy István agrárminiszter Monoron.
Nagy az agrár országjárás Pest vármegyei állomásán kifejtette: az ukrán mezőgazdaság eltérő termelési szerkezetben, eltérő minőségi körülmények között állít elő mezőgazdasági termékeket. Akár GMO-s termelésből származó növényekkel, akár olyan növényvédő szereket használva, amelyeket az Európai Unióban már 20-25 éve kivontak a forgalomból.
A tárcavezető szerint ez nemcsak az EU gazdáira, de az 550 millió európai uniós fogyasztóra is veszélyt jelent. Hozzátette: az országjárásnak az a feladata, hogy mindezt megismertessék a magyar gazdatársadalommal. Beszélni kell a gazdatársadalommal arról is, hogy a járványok milyen veszélyeket okoznak – fogalmazott a miniszter.
A politikus szerint Brüsszelben azt tervezik, hogy átalakítják az agrártámogatásokat, aminek nyomán megváltozik a területalapú támogatások szerepe, lehetősége, ez pedig nagyon komoly veszélyekkel jár a gazdatársadalomra nézve. Amennyiben a magyar gazdatársadalom nem fog össze, és nem védi meg az érdekeit, nem mutat erőt a támogatások megőrzése érdekében, a támogatások veszélybe kerülhetnek.
Hozzátette: nem véletlen, hogy a magyar kormány véleménynyilvánító szavazást kezdeményezett, hogy mindenki egyértelműen ki tudja fejezni álláspontját ezekről a kérdésekről. Nagy István beszámolt arról, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyében, Kisbajos településen elindult száj- és körömfájás vírust sikerült leküzdeni, lokalizálni,
így nem történt azóta újabb kitörés.
Az állategészségügyi munkatársak kiválóan végezték a feladatukat, ezt a brüsszeli hatóságok is elismerték, és feloldották a magyarországi termékek kiviteli tilalmát, az érintett régió kivételéve – tette hozzá. A miniszter beszélt arról is, hogy tavaly az agrártárca 40 pályázatot hirdetett meg, 2025-ben ezeket újabb 35 követi.
A lezárult vidékfejlesztési program keretében mintegy 2600 milliárd forintot fizettek ki 2024 év végéig, ebből 50 milliárd forint érkezett Pest vármegyébe, 1150 támogatási kérelemre. Önkormányzati fejlesztéseket 362 pályázatban csaknem 15 milliárd forinttal támogattak – ismertette.
A helyhatóságok mellett gazdálkodók és mezőgazdasági vállalkozások több mint 56 milliárd forintot nyertek el, a támogatott kérelmek száma 788 darab volt. A legnagyobb érdeklődés az élelmiszeripari borászati beruházások iránt volt, erre 84 pályázatban 17,67 milliárd forintot ítéltek oda.
Műhúsvita: „csinálmány” helyett természetes élelmiszerekre van szükség
Megkezdődött a laboratóriumi húsok előállítását és forgalmazását tiltó törvényjavaslat parlamenti vitája, amelyben az előterjesztést előadó agrárminiszter a termőföld és az élelmiszer-termelés elválaszthatatlanságát hangsúlyozta. Nagy István szerint a műhús tiltása a lehetséges negatív hatások, illetve kockázatok kizárását szolgálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.