BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A spotgázár nem referencia

Olcsóbb importról egyeztet oroszországi, norvégiai és hollandiai eladójával az E.On Ruhrgas

Az Európai Unió éves gázigénye a mostaninál több mint 200 milliárd köbméterrel nagyobb lesz a nagy tanácsadó cégek és szakértők előrejelzése alapján, így hosszú távon az orosz Gazprom is az európai és az oroszországi kereslet erősödésével számol. Alekszander Medvegyev, a társaság kivitelért felelős leányvállalatának a vezérigazgatója nemrég azt közölte a brit Financial Timesszal, hogy várakozásai szerint 2020-ra Oroszországból származik az Európában felhasznált gáz 30 százaléka. (A mostani arány 25 százalék körüli – a szerk.) Ehhez azonban új beruházásokra, mindenekelőtt az Északi és a Déli Áramlat gázvezeték lefektetésére van szükség.

Bár a jelenlegi gázárak jóval alacsonyabbak a 2008-as szintnél, a múlt évben már beindult a drágulás a spotpiacon. Figyelembe véve az olajárak elmúlt néhány havi alakulását is, a gázé lépésről lépésre tovább fog emelkedni Alekszander Medvegyev szerint. Arra számít, hogy a gáz iránti kereslet legkésőbb 2012-re eléri a válság előtti szintet, s eltűnik a spotpiaci és a hosszú távú szerződés szerinti gázárak közötti különbség.

A vezérigazgató reméli, hogy a nem hagyományos (tehát nehezebben és költségesebben felhozható) márgagáz, amely a globális kínálatnak már a 10 százalékát képviseli, a Gazprom számára is új lehetőségeket rejt, főleg az USA-ban, ahol különösen jelentős a szerepe. A cseppfolyós földgázra sem úgy tekint, mint amely versenyt támasztana cége termékének. Emlékeztetett, hogy bár az LNG bármely kikötőbe eljuttatható, onnan mégiscsak vezetékeken kell elszállítani a felhasználókhoz. Ezért hosszú távon Európában a vezetékes gáz marad a meghatározó, a cseppfolyós növekvő világpiaci súlya ellenére is.

Az LNG a drága technológia miatt korábban számottevően drágább volt a vezetékes gáznál, ezt a piac el is fogadta. Most viszont túlkínálat van belőle, vagyis árai esnek. Ám a legtöbb előrejelzés szerint legfeljebb három éven belül visszaállnak a korábbi árviszonyok, mert erősödni fog az európai gázigény. A Gazprom tavaly februárban nyitotta meg a Szahalin 2. LNG-terminált, ahonnan évi 4,8 millió tonna terméket juttat tartályhajókon Japánba, Dél-Koreába és Észak-Amerikába. 2030-ig 90 millió tonna cseppfolyós gázt kíván eladni.

„A Gazprom értékesítésében – annak hátterében pedig beruházásaiban és termelésében – beváltak a hosszú távú szerződések, és az, hogy árait két olajtermék jegyzéseihez igazítja” – válaszolt Medvegyev cége további árképzésére, annak kapcsán pedig a „take or pay” szerződéses kitételre vonatkozó kérdésre. Hangsúlyozta, hogy mivel vállalata sok milliárd dolláros termelői és infrastruktúra-beruházásokat hajt végre, nemcsak arra van szükség, hogy eleget tegyen szerződéses kötelezettségeinek, hanem arra is, hogy partnerei is tartsák magukat a vásárlási megállapodáshoz. A take or pay ezt garantálja.

A Gazprom az általa forgalmazott gáz egy részét a spotpiacon adja el, de a lap azon kérdésére Medvegyev nem válaszolt, hogy a spotgáz aránya el fogja-e érni a 15 százalékot. Közölte viszont, hogy cége egyes vevőkkel szemben lazított az olajtermékekhez kötött árformulán. Ugyanakkor úgy látja, hogy a spotpiaci gázárak nem lehetnek jó referenciaárak, mert az azonnali piacon viszonylag kis mennyiség cserél gazdát. „A farok nem csóválhatja a kutyát” – szögezte le. VG

Olcsóbb gázról tárgyal a gazprommal a Ruhrgas

A legnagyobb németországi gázimportőr, az E.On Ruhrgas új árformula meghatározását szeretné elérni eladóinál, megtartva stabil, hosszú távú kapcsolatait – közölte Reiner Hartmann, az E.On Ruhrgas Russia vezérigazgatója a RIA Novosztyi orosz hírügynökséggel. Hartmann azzal érvelt, hogy „komplikálttá vált az európai gázellátás”. Cége ezért az oroszországi mellett hollandiai és norvégiai szállítóival is egyezkedik. Kérte a Gazpromtól, hogy vagy csökkentse eladási árait, vagy változtassa meg a szállítás más feltételeit, mert a világgazdasági válság miatt kisebb a gáz iránti kereslet is, a kínálat viszont bővül.

A Ruhrgas rámutatott a Gazprom által a hosszú távú szállítási szerződésekben, illetve a spotpiacon alkalmazott árak közötti különbségre is. A Gazprom Hartmann várakozásai szerint olyan kitétellel egészíti ki a szerződést, amelynek révén versenyképesebbé vált az orosz gáz.

Korábbi hírek szerint az általa a hosszú távú szerződésben rögzített mennyiség 15 százalékát hajlandó lenne spotpiaci áron beszámolni. Eközben azonban drágul a spotpiaci gáz. Úgy tudjuk, a magyar piac számára is fontos, hogy a baumgarteni spotpiacon szűkül a kínálat, nyilván az ottani eladók érdekeit tükrözve.

A Ruhrgas rámutatott a Gazprom által a hosszú távú szállítási szerződésekben, illetve a spotpiacon alkalmazott árak közötti különbségre is. A Gazprom Hartmann várakozásai szerint olyan kitétellel egészíti ki a szerződést, amelynek révén versenyképesebbé vált az orosz gáz.

Korábbi hírek szerint az általa a hosszú távú szerződésben rögzített mennyiség 15 százalékát hajlandó lenne spotpiaci áron beszámolni. Eközben azonban drágul a spotpiaci gáz. Úgy tudjuk, a magyar piac számára is fontos, hogy a baumgarteni spotpiacon szűkül a kínálat, nyilván az ottani eladók érdekeit tükrözve.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.