Az Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének 2009-es bizalmas jelentése szerint hatalmasak a Makói-árok nem hagyományos gázkészletei, de rövid időn belül nem indítható be az itteni termelés. (A többi, hasonló lelőhelyről a nagykövetség nem tudott adatokat szerezni.) A WikiLeaks által nemrég közzétett anyag szerint ha valamikor elhárulnak a termelés elől az akadályok, akkor az újfajta gázkincs révén jelentősen csökkenhet Magyarország gázimportfüggése. Addig viszont érdemes hazánknak a megújulóalapú energiatermelés növelésére, az energiahatékonyság javítására és alternatív beszerzési források megteremtésére összpontosítania.
A jelentés helyzetképet is ad a hazai aktivitás akkori állapotáról. E szerint Magyarország nehezen hozzáférhető gázkincse (tight gas) a Makói-árokban és a Békési-medencében koncentrálódik, s a készlet idecsalogatott többek között két amerikai céget, az ExxonMobilt és az Aspect Energy leányát, a Hungarian Horizon Energyt (HHE) is. A feltáró és próbakutak többségét a Makói-árokban telepítették, a beruházó a helyi Mol és a kanadai Falcon leányvállalata, a TXM volt. E két cég 2008 elején vegyes vállalati megállapodást kötött a nagy tapasztalatú és jó technikai felszereltségű Exxonnal. A Mol–Exxon páros az árok nyugati részén fogott munkába, a Mol–Exxon–Falcon a keletin. Utóbbi helyszíntől kissé keletre, a Békési-medencében a Mol ugyanakkor a HHE-vel dolgozott együtt, amely viszont az Exxont vonta be a közeli, békési területen folyó kutatásába. Vagyis mindenki mindenkivel gázt keresett. A Mol a kelet-magyarországi Derecskei-medencében, a délnyugat-magyarországi Dráva- és Zala-medencében is végzett kisebb műszaki felméréseket.
A követségi jelentés felsorolja, milyen információk alapján ítéli jelentősnek a makói gázkincset (lásd táblázatunkat).
Kiderül az anyagból, milyen reményt keltő, illetve óvatosságra intő értesülései voltak a nagykövetségnek. A Mol 2009-ben például közölte, hogy 2014-ben akár már fel tudna hozni kis mennyiségű gázt. Varró László, a cég akkori vezető közgazdászára hivatkozva a követség azt jelentette, hogy már kis kitermelt mennyiséggel is ellensúlyozható a belföldi hagyományos földgáztermelés csökkenése, és részben kielégíthető a 2020-ig várhatóan erősödő gázigény. A Mol 2009-es mintegy kétmilliárd köbméteres éves termelése tíz év alatt a jelentés szerint megfeleződik. Az akkori adatok szerint az éves hazai gázigény 13-14 milliárd köbméter volt, ennek körülbelül a 80 százaléka Oroszországból érkezett. 2020 után – szintén Varró Lászlótól származó információk szeirnt – már annyi nem hagyományos földgázt hozhatnak fel az országban, amennyiből kielégíthető a teljes kereslet, és még exportra is marad.
A nagykövetség összességében azonban úgy látta, hogy a makói és az egyéb hazai nem hagyományos gázkincs felhozatala műszakilag kihívás, gazdaságilag pedig nagy költség. A gáz sűrű kőzetekben elszórtan – e helyek száma több mint a kétszerese a hagyományos gázok telepeinek –, kis mennyiségben, nagyon magas hőmérsékleten és 3-6 kilométer mélyen található. Kinyeréséhez úgynevezett nem hagyományos megoldásokra van szükség, mint a gázt rejtő kőzetek nagy víznyomással történő repesztése – hogy az így keletkezett nagyobb üregekben össze lehessen gyűjteni a gázt –, illetve a horizontális fúrások. A mintegy 30 éves projektek során összesen körülbelül 2000 kutat kellene fúrni, egyenként 8-12 millió dollárért. Ez négyszer annyi kút, mint amenynyire a hagyományos gáztermelésnél szükség van.
Nem tették biztatóbbá a munkálatokat az első eredmények sem. Az Exxon–Mol–Falcon trió 2009-ben talált ugyan gázt, de a nagy mennyiségű beáramló víz miatt nem volt érdemes folytatni a munkát, az Exxon pedig további értékelésektől tette függővé, hogy folytatja-e a programot a térség keleti részén. A nagykövetség 2009-ben úgy tudta a Moltól, hogy a Mol–Exxon páros sem jutott értékelhető adatokhoz a Makói-árok nyugati részén. A HHE–Exxon társulás a Békési-medencét jobbnak ítélte a Makói-ároknál, de a kezdeti sikerek után itt is egyre kevesebb lett a gáz és egyre több a víz. Kérdésessé vált, hogy a Békési-medencéből felhozható-e valaha is gáz. Varró László állítólag a hazai „professzionális infrastruktúra” hiányát is a kihívások közé sorolta. Szerinte még 10-12 évbe telik, amíg érdemi szinten elindul a magyarországi nem hagyományos gáztermelés.
Az azóta eltelt két év fordulatot hozott: az Exxon kiszállt, a Falcon leányvállalata, a TXM pedig megállapodott a szerbiai NIS-szel, hogy folytatja a kutatást, és újból előveszi az egyik, még kiértékeletlen fúrás anyagát is. A szerb olajvállalat 2008 óta 51 százalékban az orosz olajmogul Gazprom érdekeltségébe tartozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.